A study on the heat energy production during the composting of cattle dung and the vermicomposting of the manure
Sığır dışkısının kompostlanması sırasında ısı enerjisi üretimi ve fermente gübrenin solucanlı kompostlanması
- Tez No: 652694
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRKEM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günden güne insan oğlunun enerjiye duyduğu ihtiyaç artmaktadır. Daha fazla enerji daha fazla atık anlamında gelmektedir. Bilim insanları atık ve enerji olarak, bu iki konu üzerine odaklanmıştır. Bu konular ayrı ayrı ya da beraber incelenebilir Bu tezin çıkış noktası“Sıfır atık çiftliği mümkün mü?”Hayvan atığı, çiftlik için bir masraf kalemi ve yönetimi karmaşık bir süreçtir. Bu çalışmada hayvansal atıkların bertaraf edilmesi ve ekonomik gelir elde edilmesi amaçlanmış ve kompostlama sürecinde kompost, solucan humusu ve enerji geri kazanımı incelenmiştir. Bu çalışma, kompost, solucan gübresi ve enerji geri kazanımı olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktadır. Kompostlama işlemi için 100, 5200 ve 1000 litre hacimli üç reactor işletilmiştir. Reaktörler PVC, ahşap ve PVC'den yapılmıştır. Sıcaklıklar iki reaktörde ölçülmüştür ve düzenli ölçümler kaydedilerek reaktörde ısı hesaplanmıştır. Isı hesaplamalarında sistemde oluşan ısı ve kayıplar hesaplanmıştır. On günlük çalışmadan sonra sistem 30
Özet (Çeviri)
The energy need for human being has been increasing day by day. More energy means more waste. Scientists focused waste and energy as an issue. These issues can be investigated as together or separately. The starting point of this thesis is“Is a zero-waste farm possible?”. Animal waste is an expense item for the farm and a complicated process to manage. In this study, it is aimed to eliminate animal wastes and to generate economic income and the compost, the vermicompost and energy recovery during the composting process were investigated. This study consists of three stages: compost, vermicompost and energy recovery. Three different reactors, which had 100, 5200, and 1000 liters volume, were operated for the composting process Reactors were made of PVC, wood, PVC. The temperature was measured in two reactors, and the heat was calculated in the reactor, with regular measurement recorded. In the heat calculations, the heat and losses produced in the system were calculated. After ten days of operation, the system produced 30,434 joules of heat. Yield and productivity were calculated during vermicompost production. The system was operated with 5,000 E.fetida worms.. The aim is to use heat energy as renewable energy source during the composting process and to find an optimal solution. The study shows that the waste generated on the farm can be managed within the farm and additional income can be obtained.