Breast cancer classification using deep neural network
  1. Tez No: 652697
  2. Yazar: MUHAMMAD UZAIR JAVED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHAHRAM TAHERI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son birkaç on yılda, meme kanseri vakaları muazzam bir şekilde arttı. Hem gelişmiş hem de gelişmemiş ülkelerde kadınlarda en popüler ikinci ölüm nedenidir. Her 100 kadından 8'i yaşamları boyunca bu popüler ve tehlikeli hastalıkla karşı karşıya. Bu hastalığı iyileştirmenin tek yolu meme kanserini erken evrelerde tespit etmektir. Meme kanserinin tanımlanmasındaki gecikme ölüm oranının artmasına neden olur. Uygun bir veri sunumu, sınıflandırma sistemlerinin performansını belirler. Bu çalışmada, makine öğrenimi ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak halka açık Break-His veri setinden Meme Kanseri histopatolojik görüntüleri üzerinde bazı sınıflandırmalar yaptık. Göğüs kanseri görüntülerinin daha doğru sınıflandırılması için Resnet-101, Resnet-18 ve Densenet-201 gibi çalışmamızda Cnn olarak farklı sınıflandırıcılar ve LBP, HOG ve MPT gibi çok sayıda el yapımı özellik önerdik. Derin öğrenme, verileri verilerden çıkarır ve düzenler. Derin öğrenme ve makine öğrenimi tekniklerini kullanarak doğruluklarını değerlendirerek bu farklı uygulamaların rekabetçi bir karşılaştırmasını organize ettik ve hazırladık. Ayrıca el yapımı özellik çıkarıcılar için rekabetçi sonuçlar düzenledik ve yakın zamanda yapılan çalışmalarla eşleşen CNN ve el yapımı özellik çıkarıcı doğruluklarını düzenledik. Bu farklı teknikleri kullanarak çok büyük sonuçlar elde ettik. Derin ağların ve CNN'in farklı görüntü sınıflandırmalarında el yapımı özellik çıkarıcıların yerini ne kadar aldığını ortaya çıkardık.
Özet (Çeviri)
Over the last few decades, cases of breast cancer have increased enormously. It is the second most popular cause of deaths in women in both developed and undeveloped countries. 8 out of 100 women face this popular and dangerous disease in their life period. The only way to cure this disease is to detect breast cancer at early stages. Delay in identifying breast cancer leads to an increase in the death rate. An appropriate data representation determines the performance of classification systems. In this work, we have done some classification on Breast Cancer histopathological images from publically available Break-His dataset using machine learning and deep learning techniques. We proposed different classifiers in our work, Resnet-101, Resnet-18, and Densenet-201, etc as Cnn and multiple handcrafted features like LBP, HOG, and MPT for more accurate classification of breast cancer images. Deep learning extract and organizes features from data. We have organized and prepared a competitive comparison of these different implementations by evaluating their accuracy using deep learning and machine learning techniques. We also organized competitive results for handcrafted feature extractors and matched CNN and handcrafted features extractor accuracies with recent work done. We have achieved some enormous results using these different techniques. We brought in light that how deep networks and CNN are taking the place of handcrafted feature extractors in different image classifications.