Termoplastik kompozitlerin düşük hızlı darbe davranışlarının incelenmesi
Investigation of low velocity impact behaviors of thermoplastics composites
- Tez No: 652698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Termoplastik malzemeler, genel olarak, termoset malzemelerden sünek ve daha dayanıklıdır ve dolgu veya takviye olmadan çok çeşitli yapısal olmayan uygulamalar için kullanılır. Termoplastikler ısıtılarak eritilebilir ve tekrar soğutularak katılaşarak tekrar şekillendirme ve yeniden biçimlendirme kabiliyetine sahiptir. Çeşitli uygulamalarda, termoplastik malzemeler cam elyaf takviyeli ile güçlendirilir ve yüksek mekanik mukavemet gerektiren alanlarda yaygın olarak kullanılır. Bu kapsamda, bu çalışmada malzemenin düşük hızda etki davranışını etkileyen termoplastik üretim sırasında oluşabilecek eksikliklerin etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Aynı kalınlıkta (3 mm), delaminasyonsuz ve farklı delaminasyon malzemeleri kullanılarak numuneler üretilmiştir. Kompozit üretiminde uzun cam elyaf takviyeli homopolipropilen kompozit granüller ve termoplastik prepreg laminalar kullanılmıştır. Yapay delaminasyonlar termoplastik prepreg laminalar arasına yerleştirilmiştir. Delaminasyon malzemesi olarak ayırıcı film, vakum torbası ve vakum infüzyon filesi kullanılmıştır. İki farklı delaminasyon çapı (13 ve 26 mm) kullanılmıştır. Tüm numunelere düşük hızlı darbe testleri uygulanmış ve elde edilen verilerle oluşturulan grafikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoplastic materials are generally ductile and more durable than thermoset materials and are used for a wide variety of non-structural applications without fillers or reinforcements. The thermoplastics can be melted by heating and have the ability to reshape and reshape by solidifying by re-cooling. In various applications, thermoplastic materials are reinforced with glass fiber reinforcement and are widely used in areas requiring high mechanical strength. In this context, in this study, it is aimed to reveal the effect of deficiencies that may occur during thermoplastic production which affects the low velocity impact behavior of the material. Specimens of the same thickness (3 mm) were produced without delamination and using different delamination materials. In the production of composite, long glass fiber reinforced homopolypropylene composite granules and thermoplastic prepreg laminates were used. Artificial delaminations was placed between thermoplastic prepreg laminates. Release film, vacuum bag and infusion mesh extrude were used as delamination material. Two different delamination diameters (13 and 26 mm) were used. All specimens were subjected to low velocity impact tests and the graphs generated with the obtained data were evaluated.