20. yy'dan günümüze plastik sanatlar bağlamında bir deneyim alanı olarak mekan-belleğin yitimi
A place of experience in the context of plastic arts from 20 centuries to our day-the loss of the memory
  1. Tez No: 652720
  2. Yazar: VJOLLCA AJETI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER MİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Endüstri Devrimi sonrası 19. yy. Avrupası'nın geçirdiği modernleşme süreci izleyici ve sanat nesnesi arasındaki ilişkiyi köklü bir dönüşüm sürecine sokmuştur. Bu sürecin etkisiyle izleyici ve sanat nesnesi arasındaki sınırlar kalkmış, gelenek halini alan sergileme yöntemlerine yeni alternatifler doğmuştur. Beyaz Küp olarak tabir edilen modernist düşüncenin nötr sergileme mekanları, yapısöküme uğramaya başlamıştır. Mekân ile izleyici, izleyici ile sanat nesnesi, sanat nesnesi ile mekân arasında yeni bir izleme pratiği doğmuştur. 1950'lerden sonra kavramsal alt yapıyı mekân-nesne-gözlemci-zaman öğeleriyle bir araya getiren sanatçı, içine girilip çıkılabilen 'deneyimlenebilen' mekanlar yaratmıştır. Böylelikle izleyicinin sanat nesnesi karşısındaki duruşu değişmiş ve artık yapıtı tamamlayan, onun parçası olan katılımcı pozisyonuna girmiştir. Mekân da sadece bir yer olmaktan çıkıp bir duruma dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
19th century after the Industrial Revolution. The modernization process of Europe has put the relationship between the audience and the object of art into a radical transformation process. With the effect of this process, the borders between the audience and the object of art have been lifted and new alternatives have been created for the tradition display methods. Neutral display spaces of modernist thought, called the White Cube, began to deconstruct. A new monitoring practice has emerged between space and audience, audience and art object, art object and space. Bringing together conceptual infrastructure with space-object-observer-time elements after the 1950s, the artist has created“experiences”that can be entered and exited. Thus, the viewer's stance towards the object of art has changed and now he has entered the participant position, which is the part of the work that completes the work. Space has become a situation, not just a place.