Florometrik alfa-amilaz biyosensörü geliştirilmesi
Fluorometric alpha-amylase biosensor development
  1. Tez No: 652801
  2. Yazar: JÜLİDE BUSE ZAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
α-Amilaz aktivitesinin tayin edilmesi parotitis, akut pankreatit, tükürük bezi iltihabı, stres ve stres kaynaklı hastalıkların klinik teşhisinin yapılabilmesi için oldukça önemli bir konuma sahip olup klinik tıp, spor hekimliği ve psikoloji alanlarında geniş bir yelpazede kullanılabileceğini ortaya koymaktadır [1]. Bu çalışmamızda, floresans özellik gösteren bir madde olan sodyum floreseinin emisyonunda sönümlemeye neden olan iyotun [2] meydana getirdiği sönümleme miktarından yola çıkılarak tarafımızdan gerçekleştirilen yeni bir florometrik ölçüm sistemi ile alfa-amilaz aktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 580 nm'de absorbans ölçümleri yapılarak hazırlanan mavi renkli nişasta-iyot ikili kompleksi üzerine son hacim 2 ml olacak şekilde 3x10-5 M sodyum floresein ilave edilerek nişasta-iyot-floresein (NİF) üçlü kompleksi oluşturulmuştur. Farklı konsantrasyonlarda α-amilaz çözeltileri ile NİF üçlü kompleksi ayrı ayrı oda sıcaklığında inkübe edildikten sonra nişastanın yapısındaki boşluklara giren ve α-amilazın nişastayı parçalaması ile serbest kalan iyot moleküllerinin floresans maddenin emisyon şiddetinde meydana getirdiği değişim 504 nm'de ölçüldü. NİF üçlü kompleksinin emisyon şiddetinde meydana gelen değişimden yararlanılarak α-amilaz aktivitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of α-Amylase activity has a very important position for clinical diagnosis of parotitis, acute pancreatitis, salivary gland inflammation, stress and stress-induced diseases, and it can be used in a wide range of fields in clinical medicine, sports medicine and psychology [1]. In this study, iodine, which causes damping in the emission of sodium fluorescein, a fluorescent substance [2], It was aimed to determine the alpha-amylase activity with a new fluorometric measurement system developed by us based on the amount of damping it produced. Starch-iodine-fluorescein (NIF) triple complex was formed by adding 3x10-5 M sodium fluorescein to a final volume of 2 ml on the blue-colored starch-iodine binary complex prepared by making absorbance measurements at 580 nm. After α-amylase solutions and NIF triple complex were incubated separately at room temperature at different concentrations, the change in the emission intensity of the fluorescence substance caused by the iodine molecules entering the gaps in the structure of the starch and released by the breakdown of the starch by α-amylase was measured at 504 nm. The α-amylase activity was determined by using the change in emission intensity of the NIF triple complex.