On the structure and implementation of the optimal Q-parameter in the one-block H-infinity control problem
Tek-blok H-sonsuz kontrol probleminde optimal Q-parametresinin yapısı ve uygulaması
- Tez No: 652810
- Danışmanlar: PROF. DR. HİTAY ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gürbüz kontrol teorisinde, H-sonsuz yöntemleri, genel olarak hassaslık minimizasyonu (nominal performans) ve gürbüz kararlılık problemleri için çözümler sağlamak amacıyla uygulanır. Bu tek bloklu kontrol problemleri, ayrı ayrı analiz edilebilir veya birlikte incelenebilir. Genel anlamda, deneysel verilerden belirlenebilen nominal bir sistem ve belirsizlik altında kararlılık ve performans hedeflerine ulaşmak için gürbüz kontrolcü tasarımı yapılır. Bu çalışma, sonsuz boyutlu tek bloklu H-sonsuz kontrol problemine bir çözüm ortaya koymayı ve Q – Parametresi için genel bir yapısal sonuç sunmayı amaçlamaktadır. Nevanlinna - Pick interpolasyonu gibi yöntemler sonsuz boyutlu kontrol problemlerinde çalışmazken, Sarason Teoremi sonsuz boyutlu kontrol problemlerine çözüm sağlar. Bu bağlamda, Sarason Teoremi kapsamlı bir şekilde analiz edilip incelenerek, sonsuz boyutlu tek bloklu H-sonsuz kontrol problemine uygulanmıştır. Tezin ana katkısı, elde edilen Q - Parametresi'nin detaylı yapısal analizidir. Hesaplama meselelerinin canlandırması için çeşitli örnekler verilmiştir. Bu analizde, Q - Parametresinin kararlılık durumu, yapısının kararlı terimleri ve FIR kısmı incelenerek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the robust control theory, H-infinity methods are carried out to procure solutions to sensitivity minimization (nominal performance) and robust stability problems in general. These one – block control problems can be analyzed separately or in a combined fashion. In the general sense, the design of the robust controller is made to achieve stability and performance objectives for a plant, whose nominal model and uncertainty bounds can be determined from the experimental data. This study aims to present a solution to infinite dimensional one – block H-infinity control problem and provide a general structural result for Q – Parameter. The methods like Nevanlinna – Pick interpolation will not work for infinite dimensional control problems whereas Sarason's Theorem provides solution to infinite dimensional control problems. In this thesis, Sarason's Theorem is analyzed and examined extensively and applied on infinite dimensional one – block H-infinity control problem. The detailed structural analysis of the resulting Q – Parameter is made as the main contribution of the thesis. Various examples are given to illustrate the computational issues. In this analysis, stability status of Q – Parameter is demonstrated by examining stable terms and FIR part of its sub – blocks.