Dağıtık 6TiSCH ağlarında kaynak yönetimi
Resource management in distributed 6TiSCH networks
- Tez No: 652809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nesnelerin I ̇nterneti, kaynak kısıtlı ve düs ̧ük güçlü cihazların herhangi bir protokol dönüs ̧türücüsü olmadan in- ternete çıkmasını sag ̆lamayı hedefleyen teknolojilerin bütünü olarak düs ̧ünülebilir. Bu teknolojiyi içeren ag ̆larda yog ̆un haberles ̧me trafig ̆i meydana gelebilir. Bu trafik, tıkanıklıg ̆a neden olur. Tıkanıklık, ag ̆ın performansını ve hizmet kalite- sini önemli ölçüde etkiler. Bu bildiride, Java tabanlı denet- leyici mekanizması gelis ̧tirilerek, zaman paylas ̧ımlı ve kanal atlamalı bir ag ̆ teknolojisi olan IETF 6TiSCH protokolüne eklenti sunulmus ̧tur. Önerilen mekanizma, frekans kanallarını ag ̆ geçitlerinin yog ̆unlug ̆una göre dikey biçimde her bir ag ̆ geçidine atamaktadır. Bu sayede hem koms ̧u 6TiSCH ag ̆larının birbirlerine olan çakıs ̧ma etkilerinin önüne geçilmektedir hem de veri iletim bas ̧arısında da artıs ̧ sag ̆lanılmaktadır. Gelis ̧tirilen kaynak ayırma mekanizmasının geçerlilig ̆i Contiki OS ve Cooja simülatörü kullanarak test edilmis ̧tir
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) can be considered as a whole set of technologies which aimed at enabling resource-constrained and low-power devices to go online without any protocol converter. There may be dense communication traffic in the networks that contain this technology. This traffic causes congestion. Congestion significantly affects network performance and service quality. In this paper, a Java based controller mechanism has been developed to enable an orthogonal allocation of frequency channels to neighboring 6TiSCH networks. In the proposed mechanism, an increase is observed in the data transmission performance. The validity of the developed model has been tested using Contiki OS and Cooja simulator.