Avrupa Birliği'nin Balkan politikası bağlamında Hırvatistan ve Kosova'nın üyelik sürecinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the membership process of Croatia and Kosovo in the European Union's Balkan policy context
  1. Tez No: 652836
  2. Yazar: ESİN ÖMER ULUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA MUSAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Avrupa Birliği'nin Balkan politikası son yıllarda sosyal bilimlerde ve uluslararası ilişkiler disiplininde çok tartışılan konuların başında yer almaktadır. Konunun ülkemizde çok çalışılan bir konu olmaması, teze başlamamdan önce Avrupa Birliği'nin Balkan politikası hakkında yazılan ana kaynakları ve onun üzerine yazılan literatürü dikkatlice taramamı gerektirmiştir. İncelenen kaynakların büyük bir kısmı Arnavutça ve Hırvatça olup, bir kısmı da İngilizce' den çevrilmiştir. Bu araştırmanın hazırlanma nedeni literatürde bu alanda var olan boşluğu doldurmaktır. Çalışmanın en önemli özelliklerinden biri Arnavutça ve Hırvatça kaynaklar kullanarak Kosova ve Hırvatistan'da yerel düzeyde Avrupa Birliği (AB) konusundaki yaklaşımları incelemektir. Bunun yanı sıra, Kosova ve Hırvatistan'ın AB üyelik sürecinin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Tez çalışmasında iki Balkan ülkesi olan Hırvatistan ve Kosova'nın AB üyelik süreçleri Kopenhag Kriterleri bağlamında incelenmiştir. AB'nin genişleme süreci ve Batı Balkanlara yönelik stratejik büyümesi üzerinde durulmuştur. İki Eski Yugoslavya ülkesi olan Kosova ve Hırvatistan ekonomik, siyasi ve idari değişkenler temelinde karşılaştırılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Balkan policy of the European Union is one of the most discussed issues in social sciences and international relations discipline in recent years. The fact that the subject is not a topic that has been studied much in our country has required me to carefully research the main sources written about the European Union's Balkan policy and the literature on it before I start the thesis. Most of the sources examined are in Albanian and Croatian and some of them have been translated from English. The reason for the preparation of this research is to fill the gap in the literature in this field. One of the most important features of the study is to analyze approaches to the European Union (EU) at the local level in Kosovo and Croatia using Albanian and Croatian sources. In addition, a comparative analysis of the EU membership process of Kosovo and Croatia has been done. In the thesis, EU membership processes of two Balkan countries, Croatia and Kosovo, are examined in the context of Copenhagen Criteria. The enlargement process of the EU and its strategic growth towards the Western Balkans are emphasized. The two former Yugoslavia countries, Kosovo and Croatia, were compared and analyzed on the basis of economical, political and administrative variables.