Bombus arısı (Bombus terrstris) yetiştiriciliği üzerine araştırmalar
Studies on bumblebee (Bombus terrestris) rearing
  1. Tez No: 65287
  2. Yazar: HALİL YENİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
III ÖZ Bu çalışmada, taze polen, polen keki, bal, şeker şurubu ve an sütünün laboratuvar ortamında yetiştirilen Bombus terrestris L. kolonilerinin gelişmesi üzerine olan etkileri araştırılmış, şeker şurubu ve polen keki ile beslemenin daha uygun ve ekonomik olduğu saptanmıştır. Adana, İçel, Antalya ve Bodrum bölgelerinden toplanan ana anların laboratuvar ortamında oluşturduktan kolonilerin gelişme özellikleri karşılaştırılmış ve Antalya genotipinin yetiştiricilik için en uygun genotip olduğu belirlenmiştir. Türkiye'nin farklı bölgelerinden 1995 yılı içerisinde toplanan 151 adet ana an laboratuvar ortamında 5.48±0.39 gün içerisinde ilk yumurta kümelerinin yapımına başlamışlardır. İlk yavru döneminde ortalama 5.23±0.13 adet yumurta kümesi oluşturan ana anlamı yumurtlamış olduğu yumurtalardan ortalama 7.14±0.33 adet işçi an gelişmelerini 25.95±0.37 günde tamamlayarak ergin hale gelmişlerdir. İkinci yavru döneminde ana anlar 7.41±0.25 adet yumurta kümesi oluşturmuşlar ve 18.45±0.91 adet işçi an yetiştirmişlerdir. Üçüncü yavru dönemi 28.70±0.61 gün sürmüş ve bu dönemde kolonilerin ortalama 49.66±1.36 adet yumurta kümesi ürettikleri gözlenmiştir. Kolonilerde değişim ve rekabet noktalarının ilk işçi anların ergin hale gelmelerinden ortalama 17.33±0.84 gün ve 31.84±0.65 gün sonra meydana gelmiştir. Laboratuvar şartlarında yetiştirilen bombus kolonilerinden ortalama 153.65±9.22 adet işçi an, 253.92±16.28 erkek an ile 31.49±4.82 adet de ana an yetiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The effectiveness fresh pollen, pollen cake, honey, sugar syrup and royal jelly on colony development ofBombus terrestris L. was investigated. Sugar syrup and pollen cake combination was found to be better than other combinations. The colony characteristics of Bombus terrestris L. queens which were collected from Adana, İçel, Antalya and Bodrum regions were compared, and Antalya ecotype was found to be most suitable ecotype for mass production. A total of 1 5 1 queens which were collected from different region of Turkey in 1995 were observed daily in laboratory and the queens started oviposition 5.48±0.39 days after they were placed in nest-boxes. They made an average of 5.23± 0.13 egg- cups in the first brood and produced 7.14±0.33 worker bees in this stage. The development time of the first workers was found to be 25.95±0.37. In the second brood an average of 7.41±0.25 egg-cups were made and 18.45±0.91 worker bees were produced. The third brood period lasted 28.70±0.61 days, the queens made an average 49.66±1.36 egg-cups and produced 130.97±12.63 workers during this stage. The switch point and competition point occurred 17.33±0.84 and 31.84±0.65 days after the first worker bees emerged respectively. Generally laboratory reared bumblebees produced an average number of 153.65±9.22 workers, 253.92±16.28 males and 31.49± 4.82 queens bees.