Çukurova koşullarında bal arısı (Apis mellifera l.) kolonilerine uygulanacak farklı besleme ve yetiştirme yöntemlerinin arı sütü verimine olan etkilerinin araştırılması
- Tez No: 65288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE KUMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada, Çukurova Bölgesi koşullarında bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerine uygulanacak farklı besleme ve yetiştirme yöntemlerinin larva kabul oranı yüksük başına an sütü verimi ve toplam koloni başına arı sütü üretimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Larva kabul oranı kek+şurup, kek ve kontrol kolonilerinde sırasıyla % 77.59il.65, % 68.68±3.23 ve % 70.45±0.86 olarak, 30'luk ve 60'lık aşılama gruplarında sırasıyla % 78.88±2.94 ve % 65.50+4.28 olarak saptanmıştır. Bir yüksükteki arı sütü miktarı ise kek+şurup, kek ve kontrol kolonilerinde sırasıyla Q.298±0.04ig, 0.278±0.034g ve 0.224±0.024g olarak, 30'luk ve 60'lık aşılama gruplarında sırasıyla 0.303±O.Q35g ve 0.229±0.031g olarak belirlenmiştir. Toplam art sütü miktarı ise kek+şurup, kek ve kontrol kolonilerinde sırasıyla 9.73±1.64g, 8.33±1.20g ve 6.68±0.81g olarak, 30'luk ve 60'lık aşılama gruplarında sırasıyla 7.18±0.80g ve 9.31±1.66g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study was carried out to investigate the effects of different feeding and rearing methods on larvae acceptance rate and royal jelly production under Çukurova Region conditions. During the study, larvae acceptance rate (%), amount of royal jelly in a queen cell and total amount of royal jelly (g/colony) were determined Larvae acceptance rates were 77.59±1.65 %, 68.68+3.23 % and 70.24t2.72 % in cake+syrup, cake and control colonies respectively. Larvae acceptance rates of 30 and 60 grafting groups were 78.88+2.94 % and 65.50+4.28 % respectively. The amounts of royal jelly in a cell were measured in cake+syrup, cake and control colonies as 0.298+0.04 lg, 0.278+0. 034g, and 0.224±0.024g respectively. The average royal jelly yield in 30 and 60 grafting groups were 0.303+0.03 5g and 0.229+0.03 lg respectively. The total royal jelly yield in cake+syrup, cake and control colonies were 9.73+1. 64g, 8.33+1. 20g and 6.68+0.8 lg respectively. Similarly, the total royal jelly yield in 30 and 60 grafting groups were 7. 18+0. 80g and 9.3 1+1. 66g respectively.