XIII. yy. da Anadolu Selçuklu Devletinde öne çıkan bazı sûfi şahsiyetler ve Anadolu'nun İslamlaşma sürecine katkıları
  1. Tez No: 652968
  2. Yazar: EMRE CİHAT DİNÇOĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN AYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
XIII. yüzyıl, Anadolu tarihi açısından dinî-tasavvufî etkileşimlerin fevkalâde artış gösterdiği, birbirinden önemli pek çok sûfî şahsiyetin burayı uğrak yeri haline getirdiği ve böylece manevî atmosferin son derece yoğun olduğu bereketli bir dönemdir. Birbirinden farklı bölgeler ve güzergâhlar üzerinden Anadolu coğrafyasına gelerek burayı mesken edinen bu zatlar, bu toprakların İslam nuru ile neşvünemâ bulması adına son nefeslerine kadar mücadele etmişlerdir. Bu çalışmamızda Anadolu'daki bu dinî-tasavvufî hareketliliğin öncü şahsiyetlerinden olan; Bahâeddîn Veled, Evhadüddîn-i Kirmânî, İbnü'l-Arabî, Necmeddîn-i Dâye, Ahî Evran, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, Sadreddîn-i Konevî ve Yunus Emre gibi önemli bazı sûfî şahsiyetlerin, nasıl bir hayat sürdürdükleri ve belirtilen dönem içerisinde bu topraklarda ne gibi dinî hizmetlerde bulundukları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
XIII. The century was a fertile period when religious-mystical interactions increased extraordinarily in terms of Anatolian history, many Sufi personalities, each more important than the other, made this place a haunt and thus the spiritual atmosphere was extremely intense. These people, who came to the Anatolian geography and settled here through different regions and routes, they struggled until their last breath in order to develop these lands with the light of Islam. In this study, the of the main heroes of this religious-mystical movement in Anatolia; Some important sufistic personalities such as Bahâeddîn Veled, Evhadüddîn-i Kirmânî, İbnü'l-Arabî, Necmeddîn-i Dâye, Ahî Evran, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, Sadreddîn-i Konevî and Yunus Emre, how they spent their lives and what kind of religious services they performed in these lands in the specified period were tried to be examined.