Sosyoekonomik gelişmeler ışığında kriz dönemlerinde uygulanan ekonomi politikalarının büyüme dinamikleri üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of economic policies applied during crisis periods on the growth dynamics in the light of socioeconomic development: The case of Turkey
  1. Tez No: 653141
  2. Yazar: MUHAMMET TAYGUN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Dünya ekonomisinde; ekonomik entegrasyonların ve serbest sermaye hareketleri gibi karmaşık yapılar özellikle 1980'li yıllar itibariyle ekonomik krizlerin oluşum süreçlerini hızlandırmıştır. Krizlerin oluşum mekanizmaları ve kriz göstergeleri üzerine yapılan birçok ampirik çalışma bulunmaktadır ve bu çalışmalar kriz dönemlerinde uygulanacak ekonomi politikalarına ışık tutmakta, kriz dönemlerinin maliyetlerinin düşürülmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla ekonomin sürdürülebilir büyümesi açısından ekonomi politikalarının kritik önemi bulunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, teorik çerçevede; ekonominin bilim oluşu, ekonomi politikaları, ekonomik krizler, ekonomik büyüme ve kalkınma dinamikleri, iktisat okullarının ekonomik krizlere yaklaşımları, ekonomi politikalarının nasıl koordine olacağı ve neden olması gerektiği incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Osmanlı Devleti'nin dağılma süreci ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş süreci incelenmiştir. Çalışmanın ana amacını oluşturan üçüncü bölümü ise on alt bölüme ayrılmış ve oluşan her bir dönem, sonrasındaki dönemin zeminini hazırlamıştır. Bu bölümde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren sosyoekonomik gelişmelerinin ekonomik dinamikler ile etkileşimi incelenmiş, kriz dönemleri üzerinde özellikle durulmuştur. Krizlerin oluşum mekanizmaları ile birlikte kriz sürecinde ve ilgili dönem genelinde uygulanan ekonomi politikaları verilmiş, ekonomide yapılan hamlelerin sonuçları grafikler aracılığıyla paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world economy; Complex structures such as economic integrations and free capital movements have accelerated the formation of economic crises especially in the 1980s. There are many empirical studies on the formation mechanisms and crisis indicators of crises, and these studies shed light on the economic policies to be implemented in times of crisis and reduce the costs of crisis periods. Therefore, economic policies are critical for the sustainable growth of the economy. In the first part of the study, in the theoretical framework; economics as a science, economic policies, economic crises, economic growth and development dynamics, approaches of economic schools to economic crises, how and why economic policies should be coordinated have been examined. In the second part of the study has been explained the process of the establishment of the Republic of Turkey and the disintegration of the Ottoman Empire. The third part, which constitutes the main purpose of the study, is divided into ten sub-sections and each period formed has prepared the ground for the next period. In this section it has been researched the interaction between economic dynamics and socioeconomic development during crisis situations after the establishment of the Republic of Turkey. Along with the formation mechanisms of the crises, the economic policies implemented during the crisis and throughout the relevant period were given, also the results of the moves made in the economy were shared through the graphics.