Türk sinemasında kimlik arayışı bağlamında milli sinema hareketinin incelenmesi
Investigation of the national cinema movement in the context of the search for identity in Turkish cinema
  1. Tez No: 653154
  2. Yazar: MUSTAFA ABLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALA SİVAS GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yüzyılı aşan Türk Sinema tarihi içerisinde farklı fikri ve ideolojik bakış açılarına göre şekillenmiş Türk Sinema hareketlerini, toplum üzerinde yaptığı etkileri aktaran bu tez, Türk Sinema tarihi içerisinde belki de sosyolojik etkisi en uzun sürebilecek olan daha çok dini hayat tarzını önceleyen Milli Sinema Hareketini incelemiş, bu bağlamda yine bu akıma bağlı beş yönetmenin görüşlerini dahil ederek kavramsal bir çerçeve oluşturmuştur. Dört bölümden meydana gelen çalışmanın ilk bölümünde sanat ve sinema kavramları Türk toplumunun sosyal ve kültürel gelişimi çerçevesinde ele alınacak, böylece kavramsal bir perspektif oluşturulacaktır. İkinci bölümde Milli Sinema Hareketi doğuşu, temel kavramları, ilk örnekleri, gelişimi ve kendisine yöneltilen eleştiriler bağlamında aktarılacaktır. Üçüncü bölümde ise Milli Sinema Hareketinin günümüz Türk sinemasına kadar süren yansımaları bu akımın dört önemli yönetmeniyle yapılan görüşme sonucu elde edilen veriler ışığında incelenecektir. Dördüncü bölümde, beş yönetmenin biyografileri ve filmografileri aktarılacak ve bu yönetmenlere ait toplam sekiz film incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which conveys the Turkish cinema movements shaped according to different ideas and ideological perspectives in the history of Turkish Cinema for more than a century and its effects on the society, has examined the National Cinema Movement, which prioritizes the religious life style, which may have the longest sociological effect in the history of Turkish cinema. In this context, a conceptual framework was formed by including the views of five directors who were devoted to this trend. In the first part of the study, which consists of four chapters, the concepts of art and cinema will be discussed within the framework of the social and cultural development of Turkish society, thus creating a conceptual perspective. In the second part, the birth of the National Cinema Movement, its basic concepts, first examples, development and criticisms directed to it will be explained. In the third part, the reflections of the National Cinema Movement until today's Turkish cinema will be examined in the light of the data obtained from the interviews with four important directors of this movement. In the fourth part, biographies and filmographies of five directors will be transferred and a total of eight films of these directors will be analyzed.