Karın ağrılı hastalarda spot idrarda kolon kromatografi yöntemi ile bakılan 5 hidroksi indol asetik asit değerinin akut apandisit hastalarında kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 653183
- Danışmanlar: DR. OKTAY YENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, akut apandisit şüphesi nedeniyle acile başvuran hastalarda, idrardaki 5-Hidroksi İndol Asetik Asit seviyesinin anlamlılığını değerlendirmektedir. 2009 Mayıs-Temmuz ayları arasında acil cerrahi kliniğimize karın ağrısı nedeniyle başvuran, ortalama yaşları 32.52±12.9 olan 71 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir. Klinik değerlendirme sonrası, 45 hastada apandisit, 26 hastada apandisit harici karın ağrısı tespit edilmiştir. Tüm başvuran hastalardan ilk başvuruda idrar örnekleri alınmıştır. Her 2 grup karşılaştırıldığında spot idrar 5-Hidroksi İndol Asetik Asit düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır (p>0.05). Spot idrar 5-Hidroksi İndol Asetik Asit düzeyleri'nde özgüllük, duyarlılık, pozitif kestirim değeri, negatif kestirim değeri ve tanı değeri sırasıyla %69.23, %40, %69.23, %40, %50.7 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak spot idrar 5-Hidroksi İndol Asetik Asit değeri erişkinlerde akut apandisit tanısında tek tip parametre olarak kullanıldığında sınırlı tanısal değeri olduğu saptanmıştır. Çalışma lokal etik komitemiz tarafından onaylanmıştır. Sonuçlar NCSS 2007 ve PASS 2008 software programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is to investigate the significance of spot urine 5-hydroxy indol acetic acid levels in patients admitted with the suspicion of acute apendicitis. Seventy-one patients with the mean age of 32.52±12.9 who were admitted to our emergency surgical clinic between May 2009 and July 2009 with the complaints of abdominal pain were evaluated prospectively. After the clinical evaluation appendicitis was dettected in 45 patients and abdominal pain was found to be due to causes other than appendicitis in 26 patients. Spot urine samples were collected in all patients during admission and 5-hydroxy indol acetic acid levels were studied . The difference between the patients with acute appendicitis and other groups were not statistically significant (p>0.05). Sensitivity, specifity, positive predictive value and diagnostic specificity of 5-hydroxy indol acetic acid level in spot urine were 69.23%, 40%, 69.23%, 50.7%, respectively. In conclusion; spot urine 5-hydroxy indol acetic acid levels in diagnosis of acute appendicitis seems to have limited diagnostic power as a single parameter in adults. The study was approved by the local ethics committee of our instution. The results were analyzed with NCSS 2007&PASS 2008 statistical software program.