Kişiliğin psikopati, mizaç ve karakter boyutlarının şizofreni hastalarında yineleyici suç üzerine etkisi
The effect of psychopathy, temperament and character dimensions of personality on criminal recidivism in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 653214
  2. Yazar: YASİN HASAN BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, suç işlemeyen (S), tek suç işleyen (T) ve yineleyici suç işleyen (Y) şizofreni hastalarında kişiliğin psikopati, mizaç ve karakter boyutlarının incelenmesi, suç işlemeye ve yineleyici suç işlemeye potansiyel etkisi olan önemli faktörler, psikopati, mizaç ve karakter özelliklerinin sosyodemografik, klinik ve suç özellikleri ile ilişkisi ve suç ve yineleyici suç işleme üzerine etkisi ve bu kişilik boyutlarının birbirleriyle ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatırılarak veya ayaktan takip edilen, DSM-5 tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış, erkek cinsiyette, farklı zamanlarda en az iki suç işleyen 32 hasta (Y), yalnızca tek suç işleyen 31 hasta (T) ve herhangi bir suç kaydı olmayan 31 hasta (S) alınmıştır. Tanımlayıcı verilerin yanı sıra psikopati düzeyi Psikopati Kontrol Listesi ile (PCL-R) Mizaç ve karakter boyutları Türkçe TCI-R ile değerlendirilmiş, yardımcı değerlendirme envanterleri olarak Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BIS-11) ve Buss-Warren Saldırganlık Ölçeği (BWAQ) kullanılmıştır. BULGULAR: Suç işlemeyen grubun eğitim düzeyi suç işleyenlere (TS) göre anlamlı yüksektir (p=0,014). Y grubunda çocukluk çağı olumsuz yaşantı (ÇÇOY) öyküsü T ve S gruplarından anlamlı sıktır (pT>S). TCI-R Yenilik Arayışı (NS) düzeyi Y>T>S şeklinde, Kendini Yönetme (SD) ve İş Birliği Yapma (CO) düzeylerinin de S>T>Y şeklinde anlamlı farklılık göstermiştir. Y grubunda PCL-R Toplam ile NS arasında pozitif ve güçlü, CO arasında negatif ve güçlü korelasyon vardır (p20 yaş hastalık başlama yaşı, düşük eğitim düzeyi, yüksek PCL-R Toplam ve düşük CO iken yineleyici suç için evli olmama, kırsal doğum, ailede suç öyküsü, ilk suç yaşı
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate psychopathy, temperament and character dimensions of personality in schizophrenia patients in non-offenders (N), who committed a single crime (S) and who are criminal recidivists (R), potential risk factors for criminal behavior and recidivism, the effect of psychopathy, temperament and character traits, sociodemographic, clinical and criminal characteristics on criminal behavior and recidivism and the relationship between these personality dimensions. METHODS: We recruited male patients who were diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria who were followed-up at Bakirkoy Training and Research Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery. 32 were found to have committed at least two crimes at different times (R), 31 patients with a single offense (S) and 31 non-offender patients (N) were enrolled. In addition to descriptive data, psychopathy level was evaluated with Psychopathy Checklist (PCL-R), temperament and character dimensions were evaluated with Turkish TCI-R, and also Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Barratt Impulsivity Scale-11 (BIS-11) and The Buss-Warren Aggression Scale (BWAQ) were used. RESULTS: The education level of the N group is significantly higher than that of the criminal group (C) (p = 0.014). In the R group, a history of childhood adversity (CA) was significantly more frequent than in the S and N groups (p S>N). The TCI-R Novelty Seeking (NS) showed a significant difference as R>S>N, and Self-directedness (SD) and Cooperation (CO) levels as N>S>R. In group R, there is a positive and strong correlation between PCL-R Total and NS, and a negative and strong correlation between PCL-R Total and CO (p20 years, low education level, high PCL-R Total and low CO, while for criminal recidivism; not being married, birth in rural area, family criminal history, age at first offense