Erkek sıçanlara intraserebroventriküler MOTS-C infüzyonunun üreme hormonları üzerindeki etkisi
Effect of intracerebroventricular MOTS-C infusion on reproductive hormones in male rats
- Tez No: 653213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: 2015 yılında keşfedilen MOTS-c, mitokondriyal DNA tarafından kodlanan 16 aminoasitli bir hormondur. MOTS-c'nin obezite üzerindeki etkileri ve obezitenin de üreme için önemli bir risk faktörü olduğu bilgileri dikkate alındığında, hipotalamus ve testislerde varlığı kanıtlanmış MOTS-c'nin üreme hormonları üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma obez ve obez olmayan sıçanlara icv MOTS-c infüzyonunun üreme hormonları üzerindeki etkisini araştırmak için yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışmada 80 adet Wistar-Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar 2 ana gruba ayrıldı (n=40). Ana gruplardan birinin 12 hafta süresince yağlı diyet yemi ile beslenmesi sağlanarak deneysel obezite modeli oluşturuldu. Diğer ana grup ise bu sürede normal diyet yemi ile beslendi. Sonrasında her ana grup kendi içinde 4 küçük gruba (Kontrol, Sham, 10 ve 100 µM MOTS-c) ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki sıçanların, lateral ventriküllerine 14 gün süresince 5µl/saat (Sham grubuna yBOS, uygulama gruplarına 10 ve 100 µM MOTS-c) infüzyon gerçekleştirildi. Deney sonunda hayvanlara ötenazi uygulanarak hipotalamus ve kan doku örnekleri toplandı. Hipotalamus dokusunda RT-PZR yöntemiyle GnRH mRNA düzeyleri ve Western Blot yöntemi ile de doku protein analizleri gerçekleştirildi. Alınan kan örneklerinden ise ELISA yöntemi kullanılarak serum testosteron, LH ve FSH seviyeleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Effect of Intracerebroventricular MOTS-c Infusion on Reproductive Hormones in Male Rats. Aim: MOTS-c, discovered in 2015, is a 16-amino acid hormone encoded by mitochondrial DNA. Considering the effects of MOTS-c on obesity and the knowledge that obesity is an important risk factor for reproduction, it is thought that MOTS-c, which has been proven in the hypothalamus and testicles, can be effective on reproductive hormones. This study was conducted to investigate the effect of icv MOTS-c infusion on reproductive hormones in obese and non-obese rats. Material and Method: Eighty male Wistar-Albino rats were used in the study. The rats were divided into 2 main groups (n = 40). An experimental obesity model was created by feeding one of the main groups with fatty diet food for 12 weeks. The other main group was fed with normal diet food. Afterwards, each main group was divided into 4 small groups (Control, Sham, 10 and 100 µM MOTS-c). The lateral ventricles of rats except the control group were infused with 5µl / hour (yBOS in the sham group, 10 and 100 µM MOTS-c in the treatment groups) for 14 days. At the end of the experiment, animals were euthanized and samples of hypothalamus and blood tissues were collected. GnRH mRNA levels were performed by RT-PCR method and tissue protein analyzes were performed by Western Blot method. Serum testosterone, LH and FSH levels were determined using the ELISA method.