Tek akciğer ventilasyonunda cohen fleksitip endobronşiyal bloker yerleştirilmesinde fiberoptik bronkoskop ve kablosuz video endoskop yöntemlerinin karşılaştırılması
A comparison of the fiberoptic bronchoscope with a wireless video endoscope for cohen flex-tip blocker placement in one lung ventilation
- Tez No: 653243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SIZLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tek akciğer ventilasyonunda (TAV) Cohen fleksitip endobronşiyal bloker (EBB) yerleştirilmesinde fiberoptik bronkoskop (FOB) ve kablosuz video endoskop (KVE) yöntemlerini karşılaştırmak amacıyla; hastane etik kurul onayı alındıktan sonra, aydınlatılmış onam belgesi imzalatılan, TAV için Cohen fleksitip EBB yerleştirilen, ASA I–II, 40 hastada, randomize, kontrollü, klinik bir çalışma yapıldı. Hastalar randomize olarak, FOB grubu (n=20) ve KVE grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Optik görüntüleme gereçleri de kendi içlerinde sağ veya sol akciğere yerleştirilmelerine göre eşit olarak iki gruba ayrıldı: FOB sağ (n=10), FOB sol (n=10) ve KVE sağ (n=10), KVE sol (n=10).Hastaların; demografik verileri, Cormack-Lehane sınıflaması,EBB'ün yerleştirme süresi ve kolaylığı, akciğer kollapsının etkinliği, intraoperatif olarak en az 1 kere ek optik görüntüleme ihtiyacı olan hasta sayısı, ek optik görüntüleme ile tespit edilen malpozisyonlar, preoperatif dönem, indüksiyon sonrası ve EBB yerleştirme sonrası ölçülen OAB, KAH ve SpO2 değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The wireless video-assisted endoscope (DISPOSCOPE®) (Disposcope Medical Equipment Co., Ltd., Taipei, Taiwan) is a newly designed device for lighted stylet, laryngoscope, fiberoptic scope and simple bronchoscope. The aim of this study was to compare the effectiveness of the conventionally fiberoptic bronchoscope and the Disposcope endoscope for Cohen Flex-Tip EBB (Cook, Bloomington, IN) placement. This study is a randomized and prospective. study and include 40 patients undergoing thoracic surgical procedures.Patients were assigned to 2 study groups: Patients who received the Cohen Flex-Tip EBB with a FOB were assigned to the FOB group, and patients who received the Cohen Flex-Tip EBB with a Disposcope endoscope were assigned to the KVE group.Comparisons between the groups included the time to correct placement, the difficulty of EBB placement and the quality of lung collapse.One-lung ventilation was achieved successfully for all patients. The time to correct placement (mean±SD) was significantly shorter in the KVE group (196 ± 32 seconds) compared with the FOB group (244±21) seconds; p = 0,02). The difficulty of EBB placement was more easily in the KVE group (p=0,03) and the quality of lung collapse was similar in both groups.In this study, both optic devices for EBB placement provided similar surgical exposure during thoracic procedures. The Disposcope endoscope for the Cohen Flex-Tip EBB placement was more easily and had a shorter time to correct positioning.