Kalça cerrahisi yapılan hastalara uygulanan perikapsüler sinir bloğunun postoperatif analjezik tüketimine etkisi
The effect of pericapsular nerve block applied to patients with hip surgery on postoperative analgesic consumption
  1. Tez No: 653244
  2. Yazar: NUR ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Perikapsüler sinir bloğu, periferik sinir blokajlarına son yıllarda eklenmiş bir yöntem olup, kalça cerrahisinde ağrı yönetimi için yeterli analjezi sağlamaya aday güvenli bir uygulamadır. Kalça ameliyatları; genellikle yaşlı ve yandaş hastalıkları bulunan hastalarda sistemik uygulanan analjeziklerin yan etkilerinin sık görüldüğü cerrahi operasyonlardır. Bu çalışmada intraoperatif olarak yapılan perikapsüler sinir bloğu ile hastaların postoperatif analjezik ihtiyacını, tüketimini ve analjeziklere bağlı yan etkileri azaltmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Fakültemiz Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onayları alındıktan sonra kalça cerrahisi uygulanacak ASA I-III, 18 yaş üstü olan gönüllü 40 hasta çalışma kapsamına alındı. Tüm hastalara genel anestezi yöntemi uygulandı. Hastaların demografik özelliklerine bakılmaksızın iki ayrı gruba ayrıldı. İlk gruba (n=20) cerrahi başlamadan hemen önce hastalar genel anestezi altında iken, ultrason eşliğinde sonogrofik olarak takip edilebilen bir iğne yardımıyla, iliopubik eminens ile psoas tendonunun arasına 2 ml serum fizyolojik ile test dozu yapıldıktan sonra toplam 20 ml %0,25'lik bupivakain+1/400.000 epinefrin enjekte edilerek perikapsüler sinir bloğu yapıldı. İkinci grup (n=20) kontrol grubu olarak belirlendi. Hastaların cerrahi süreleri ve blok grubuna uygulanan bloğun uygulanma süreleri kaydedildi. Tüm hastalara HKA cihazı takılarak postoperatif 24 saat izlendi. HKA cihazı ile 1 mililitrede 0.5 mg konsantrasyonunda morfin hidroklorür 10 dakika kilitli kalma süresi, 1 saatlik doz sınırı 6 basım olarak ayarlandı. Hastaların postoperatif 1.,2.,3.,4.,6.,12. ve 24. saatlerdeki OAB, KAH, morfin tüketim miktarı, VAS değeri, bulantı-kusma, konstipasyon varlığı not edilerek değerlendirildi. VAS değeri ≥4 olan hastalara ek i.v. NSAİ uygulandı. Bulgular: Grupların demografik özellikleri, operasyon süreleri, hemodinamik parametreleri birbirine benzerdi. İlk 24 saatteki total morfin tüketimi blok grubunda 6,87±4,77 mg, kontrol grubunda 31,87±5,80 mg olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pericapsular nerve block is a method that has been added to peripheral nerve blockages in recent years, and it is a safe application to provide sufficient analgesia for pain management in hip surgery. Surgical operations of hip joints are common in elderly patients and patients with comorbidities and this procedure causes of emerging many side effects of systemically applied analgesics. In this study, we aimed to reduce the postoperative analgesic need, consumption and side effects of analgesics with implementation of intraoperative pericapsular nerve block. Materials and Methods: After the approval of the Ethics Committee of our faculty and obtain the informed consents of the patients, 40 volunteers with ASA I-III and over 18 years of age, who will undergo hip surgery, were included in the study. General anesthesia method was applied to all patients. They were divided into two groups regardless of the demographic characteristics of the patients. In the first group (n = 20), a total of 20 ml 0.25% bupivacaine + 1 / 400.000 epinephrine was injected between the iliopubic eminence and the psoas tendon with the help of a needle that can be traceable sonogrophically under ultrasound guidance, while the patients were under general anesthesia, the pericapsular nerve block was performed. The second group (n = 20) was determined as the control group. The duration of surgery and the duration of the block applied to the study group were recorded. All patients were followed up for 24 hours postoperatively by using Patient Controlled Analgesia (PCA) pump. The PCA device with a concentration of 0.5 mg / ml of morphine hydrochloride was set to have a lockout time of 10 minutes and dose was limited of 6 times in an hour. Postoperative Main Arterial Pressure, Hearth Rate, morphine consumption amount, VAS value, presence of nausea-vomiting and constipation of patients were noted at 1., 2., 3., 4., 6., 12. and 24 hours. Patients with a VAS value ≥4 could receive additional i.v NSAID NSAİ. Results: Demographic characteristics, operation times, and hemodynamic parameters of the groups were similar. Total morphine consumption in the first 24 hours was 6.87 ± 4.77 mg in the study group and 31.87 ± 5.80 mg in the control group.