Spinal kord yaralanmalı hastalarda nöropatik ağrı ile serum lizofosfatidik asit ve S100 beta protein seviyeleri arasındaki ilişki
Correlation between neuropathic pain and serum lysophosphatidic acid and s100 beta protein levels in patients with spinal cord injury
  1. Tez No: 653299
  2. Yazar: SELİN SÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmada travmatik spinal kord yaralanmalı (SKY) hastalarda nöropatik ağrı ile serum lizofosfatidik asit (LPA) ve S100B protein seviyeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi ve biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini saptamayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya travmatik spinal kord yaralanmalı toplam 177 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Hastaların nörolojik muayenesi ASIA değerlendirme formu kullanılarak yapıldı. Dahil edilen hastaların nöropatik ağrı değerlendirilmesinde DN4 ölçeği kullanıldı. Hastalar nöropatik ağrılı (n=101) ve nöropatik ağrısız (n=76) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların nöropatik ağrı semptomlarının (yanma, karıncalanma, uyuşma, iğnelenme, üşüme hissi, kaşıntı, künt ağrı, paroksismal ağrı, yüzeyel ağrı, derin ağrı ve hoşnutsuzluk) yoğunluğu VAS ile değerlendirildi. Hastaların yaşam kalitesi SF-36 formu, depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), fonksiyonel bağımsızlık düzeyi Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), fonksiyonel ambulasyon seviyesi WISCI ve spastisitesi Modiye Ashworth Skalası ile değerlendirildi. Serum LPA ve S100B protein seviye ölçümü için hastaların kan örnekleri alındı. Serumda S100B protein ve LPA ölçümleri Bioassay Technology Laboratory marka Human S100B ve Lizofosfatidik Asit Elisa kitleri ile (Ningguo Road, Yangpu District, Shanghai, China) yapıldı. LPA ve S100B proteinin serum seviyelerinin değerlendirilmesi için alınan kan örnekleriyle eş zamanlı hastaların rutin değerlendirilmesinde kullanılan hematolojik ve biyokimyasal parametreler istendi ve sonuçları kaydedildi. Veriler SPSS 22.0 paket programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate relation between neuropatic pain with serum lysophosphaditic acid (LPA) and S100B protein levels and detect its utility as a biomarker in patients with traumatic spinal cord injury (SCI). Materials and Methods: We included total of 177 patients with traumatic spinal cord injury to the study. Demographical data of the patient group were recorded. Physical examinations of the patients were performed via using ASIA evlauation form. DN4 scale was used for evaluation of neuropathic pain of the included patients. The patients were divided into two groups as patients with neuropathic pain (n=101) and without neuropathic pain (n=76). Intensity of neurological pain symptomes (burning, tingeling, numbness, pricking, chill sensation, itching, blunt pain, paroxismal pain, superficial pain, deep pain and unpleasentness) was evaluated by VAS. Life quality level of the patients were evlauated with SF-36 form, depression level with Beck Depression Scale (BDS), functional independence level with Functional Independence Measure (FIM), functional ambulation level with WISCI, and spacity with Modified Ashwrth Scale. Blood samples were taken from the patients for measuring serum LPA and S100B protein level. Serum LPA and S100B measurements were performed via using Bioassay Technology Laboratory Human S100B and Lysophosphatidic Acid Elisa kits. For evaluation of LPA and S100B protein levels, concommitant hematological and biochemistrical parameters which are being used for routine assesment of the patients were ordered and results were recorded. Data were evaluated with SPSS 22.0 package program. For all the results, p value of