Servikal disk hernili bireylerde kassal enduransın ağrı, boyun farkındalığı ve kinezyofobi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between muscular endurance and pain, neck awareness and kinesiophobia in patients with cervical disc herniation
- Tez No: 653300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma servikal disk hernili bireylerde servikal, gövde, üst ekstremite ve skapular bölge kassal enduransının ağrı, boyun farkındalığı ve kinezyofobi ile ilişkisini araştırmak amacıyla planlandı. Bu amaçla çalışmaya 18-65 yaş arasında, istirahat boyun ağrısı Görsel Analog Skalası'na (GAS) göre 2 ve üzeri olan, servikal disk hernisi tanısı almış 36 birey dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedilerek, kas iskelet sistemi değerlendirmeleri yapıldı. Bireylerin servikal, skapular bölge, üst ekstremite ve gövdede bulunan 9 kas/kas grubuna yönelik endurans testleri uygulandı. Ağrı şiddeti dinlenme, gece ve aktivite sırasında GAS ve Boyun Özür Anketi (BÖA), boyun farkındalığı Fremantle Boyun Farkındalık Anketi (FreBFA) ve Servikal Eklem Pozisyon Hissi Hata Testi (SEPHHT), vücut farkındalığı Vücut Farkındalık Anketi (VFA), hareket korkusu ise Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaş ortalaması 41,58±11,25 olarak bulundu. Bireylerin dinlenme ve aktivite GAS değerleri ve BÖA skorları ile servikal bölge, skapular bölge, üst ekstremite ve gövdede değerlendirilen belirli kasların enduransı arasında negatif yönde, zayıf-orta kuvvette istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulundu (p0,05). Çalışma sonuçları; servikal disk hernili bireylerde boyun ağrısı ve boyun özür düzeyinin artması, boyun farkındalığının azalması gibi sorunlarla baş edilmesinde servikal bölge kaslarının yanı sıra üst ekstremite, skapular bölge ve gövde kaslarının enduransının da önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship of cervical, trunk, upper limb and scapular region muscular endurance with pain, neck awareness and kinesiophobia in individuals with cervical disc herniation. Thirty-six individuals between the ages of 18-65 who were diagnosed with cervical disc herniation and having 2 or more resting pain according to Visual Analogue Scale (VAS) were included in the study. The demographic data of the individuals were recorded and musculoskeletal system evaluations were made. Endurance tests were performed for 9 muscle / muscle groups of individuals in the cervical, scapular region, upper limb and trunk. Individual's severity of pain were assessed during rest, night and activity with VAS and Neck Disability Index (NDI), neck awareness with Fremantle Neck Awareness Questionnaire (FreBAQ) and Cervical Joint Position Sense Error Test (CJPSET), body awareness with Body Awareness Questionnaire (BAQ), fear of movement with Tampa Kinesiophobia Scale (TKS). The average age of the individuals included in the study was found to be 41,58 ± 11,25. It was determined that there were negative and weak-moderate correlations between the resting and activity VAS values of the individuals and the NDI scores with the endurance of certain muscles evaluated in the cervical region, scapular region, upper limb and trunk (p0,05). According to the study results; besides the muscles of cervical region, the endurance of the upper extremity, scapular region and trunk muscles play an important role in dealing with problems such as neck pain, neck disability and decreased neck awareness in individuals with cervical disc herniation.