Kentsel dönüşüm mevzuatı çerçevesinde inşaat sözleşmesi
Construction contract within the context of urban transformation legislation
- Tez No: 653494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU G. ÖZCAN BÜYÜKTANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un düzenlediği anlamda riskli olan bir yapının yıkımını ve yerine yenisinin yapımını konu alan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin incelenmesidir. Eser sözleşmesinin özel bir türü olan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, noterde düzenleme şeklinde yapılan ve tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Sözleşmede, tarafların hak ve yükümlülüklerinin, net bir şekilde ve doğru ifadelerle yer alması gerekir. Her taşınmazın durumunun birbirinden farklı olduğu gibi, her inşaat sözleşmesi de somut olaya özel, mevzuata, fen ve standartlara, tarafların isteklerine uygun hükümler içermelidir. Bu nedenle çalışmamızda, uygulamada karşılaşılabilecek sorunlar değerlendirilerek, öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kentsel dönüşüm kavramı, kentsel dönüşümün amacı, temel kavramları, Türkiye'de kentsel dönüşüm uygulamaları genel olarak ele alınmış, ardından 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapı tespitinin, inşaat sözleşmesini ilgilendirebilecek noktaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, riskli yapının yıkımını ve yerine yeni bir yapının inşasını konu alan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri ve bu sözleşme kapsamında arsa sahibi ile yüklenicinin borçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesine aykırılık ve sözleşmeye aykırılığın hukukî sonuçları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, söz konusu sözleşmenin sona ermesi konusu ele alınmıştır. Son olarak sonuç bölümünde, çalışmamız kapsamında incelediğimiz hususlara ve yapmış olduğumuz değerlendirmelere genel bir bakış sunulmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Riskli Yapı, Eser Sözleşmesi, İnşaat Sözleşmesi, Yüklenici, Arsa Sahibi, Yıkım, Yapım
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the type of the construction contract on the demolition of a risky building and the construction of a new one in its place in return for land share, as regulated by the Law No. 6306 on the Conversion of Disaster Relief Areas and the Implementing Regulations. The Construction Contract in return for land share, which is a special type of Work Contract, is a contract that is regulated by a notary and brings obligations to both parties. In the contract, the rights and obligations of the parties should be clearly and accurately expressed. As the status of each immovable is different from each other, every construction contract must contain provisions specific to the case in accordance with the legislation, the wishes of the parties, science and standards. Hence, suggestions have been presented in our study having evaluated the problems that may be encountered in practice. Our study consists of four sections. In the first section, the concept of urban transformation, the purpose of urban transformation, basic concepts related and urban transformation projects in Turkey in general have been dealt with. Then, in accordance with Law No. 6306, the determination of risky structures has been focused on the points that can be seen as influential in the construction contract. In the second section, construction contracts for land share related to the demolishing of the risky structure and the construction of a new structure in its place, and also the debts of the land owner and contractor under this contract have been examined. In the third part, the legal consequences of the breach of the construction contract in return for land share, and the breach of the contract have been discussed. In the fourth part, the termination of the construction contract has been studied. Finally, an overview of the issues examined within the scope of the study and also the evaluations made, have been presented in the conclusion part. Keywords Risky Building, Work Contract, Construction Contract, Contractor, Land Owner, Demolition, Construction