Finansal tabloların müzakeresi nedeniyle limited şirket genel kurul toplantısının ertelenmesi sorunu
The issue of delaying the limited company's general assembly meeting due to negotiation of financial statements
- Tez No: 653503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KORHAN MASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez limited şirket genel kurul toplantılarının finansal tabloların müzakeresi nedeniyle ertelenmesi sorununu ele almaktadır. Tez, limited şirketlerin anonim şirketlere atıfta bulunulmuş olan şirketlerde genel kurulun azlığın çağrı ve öneri hakkı, toplantıya çağrı, öneriler, gündem, genel kurul tutanağı, genel kurula yetkisiz katılma, hazırlık önlemleri, çağrısız genel kurul konularından esinlenmektedir. Ele alınan konu İsviçre, Fransız ve Alman Hukuku düzenlemeleri dikkate alınarak geniş bir çerçevede ele alınmıştır. Birinci bölümde limited şirket ve genel kurul, ikinci bölümde finansal tabloların finansal ve hukuksal analizi, üçüncü bölümde limited şirket genel kurul kararlarının ertelenmesi, dördüncü bölümde limited şirketlerde finansal tabloların müzakeresinin ertelenmesinin hüküm ve sonuçları yer almaktadır. Konu başlıkları halinde ele alınan konular nitel araştırma yöntemi ile analiz edilmiş ve sınıflandırılmıştır. Ortaya konulan önerilerin hukukçular ve akademisyenler için faydalı çıktılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the postponement of the limited company general assembly meetings due to the negotiation of the financial statements. The thesis is inspired by the minority of the general assembly's right to call and suggestions, calls for meetings, suggestions, agenda, minutes of the general assembly, unauthorized participation in the general assembly, preparatory measures, and general assembly without a call in companies where limited liability companies are referred to joint-stock companies. The subject is discussed in a broad framework, taking into account the Swiss, French, and German Law regulations. In the first section, the limited company and the general assembly, the second section includes the financial and legal analysis of the financial statements, the third section includes the postponement of the decisions of the general assembly of limited companies, and the fourth section includes the provisions and consequences of postponing the negotiation of the financial statements in limited liability companies. The topics dealt with as subject headings were analyzed and classified by the qualitative research method. It is thought that the proposals put forward will provide beneficial outcomes for lawyers and academics.