Güçlü antioksidanlar quercetin ve propolisin periferik sinir iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of strong antioxidants quercetin and propolis on peripheral nerve healing
  1. Tez No: 653552
  2. Yazar: YUSUF ZİYA YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Travmatik periferik sinir yaralanmaları tüm yaşlarda kişinin ve ekstremite disfonksiyonunun en önemli sebeplerindendir. Travmaya başvuran tüm hastaların yaklaşık % 2 ila 3'ünün periferik sinir yaralanmaları nedeniyle başvurdukları bilinmektedir. Pleksus ve kök yaralanmalarıyla birlikte bu oran %5 lere çıkmaktadır. Tedavide cerrahi halen altın standarttır. Fakat iyileşmeyi hızlandırıcı ve yardımcı çok sayıda ajan araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı antioksidan antienflamatuar etkili 2 ajanın sinir iyileşmesine etkisinin incelenmesidir. The aim of this study is to investigate the effect of 2 antioxidant anti-inflammatory agents on nerve healing. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 46 adet wistar albino rat kullanıldı. Her ratın sol siyatik siniri trifurkasyonun 1 cm proksimalinden nörotimezis uygulanarak hasar verildi. Ratlar, Sadece nörotimezis sonrası koaptasyon uygulanan Sütur grubu, nörotimezis sonrası koaptasyon uygulanan ve dimetil sülfoksit verilen DMSO grubu, nörotimezis sonrası koaptasyon uygulanan ve quercetin verilen Quercetin grubu, nörotimezis sonrası koaptasyon uygulanan ve propolis verilen Propolis grubu , nörotimezis sonrası koaptasyon uygulanan ve Quercetin+Propolis verilen Quercetin + Propolis gruplarına ayrıldı. 8 gün grubuna uygun ajanı almış ve 10 hafta boyunca takip edilmiştir.10 hafta sonunda ratlara öncelikle fonksiyonel testler yapılmış, daha sonra sakrifiye edilerek gastrokinemius ıslak ağırlık testi, histopatolojik ve ultrastructural elektron mikroskopisi incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effects of Strong Antioxidants Quercetin and Propolis on Peripheral Nerve Healing Introduction: Traumatic peripheral nerve injuries are the most important causes of the person and limb dysfunction at all ages. It is known that approximately 2 to 3% of all patients who apply to trauma apply due to peripheral nerve injuries. This rate increases to 5% with plexus and root injuries. Surgery is still the gold standard in treatment. However, many agents that accelerate recovery and help. Materials and Methods: 46 wistar albino rats were used in the study. Damage was applied by applying neurotimesis 1 cm proximal to the left sciatic nerve trifurcation of each rat. Rats divided into, Suture group, where coaptation was performed only after neurotimesis, DMSO group, where coaptation was applied after neurotimesis and given dimethyl sulfoxide, Quercetin group, where coaptation was applied after neurotimesis and quercetin was given, Propolis group, where coaptation was applied after neurotimesis and given propolis, Quercetin + Propolis groups that applied neurotimezis and were given Quercetin + Propolis. They took the appropriate agent to the group for 8 days and was followed for 10 weeks. At the end of 10 weeks, the rats were firstly functional tested, then sacrificed and gastrocnemius wet weight test, histopathological and ultrastructural electron microscopy were examined.