Porselen karolarda dijital baskı için kuru granilya üretimi
Production of dry granilia for digital printing on porcelain tiles
  1. Tez No: 653569
  2. Yazar: GÜVEN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİS KILINÇ MİRDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllardaki teknolojik gelişmelerin hızlı büyümesi nedeniyle seramik kaplama malzemelerinin dijital baskı yöntemiyle dekorasyonu büyük bir önem kazanmıştır, ancak dijital baskı için kullanılan gerek solvent ve su bazlı mürekkepler, gerekse de kuru granilyanın özellikleri ve termal davranışları hakkındaki bilimsel çalışmalar oldukça azdır. Ayrıca Türkiye'de granilya üretimi olmadığı için yer ve duvar karosu üretimi yapan fabrikalar granilya tedariğini ithal ederek kullanmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde üretim yapan seramik fabrikalarına dekorasyon için mat ve parlak kuru granilya üretimi yapılmış ve üretilen granilyanın porselen karo yüzeylerinde tek pişirimde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışma sonucunda porselen karo üzerinde mat ve parlak görünümlü yüzeyin gelişimini gözlemek ve son ürünü karakterize etmek için, geliştirilen mat ve parlak granilyaların lazer tanecik boyut analizi, taramalı elekron mikroskobu (SEM) ve X- ışınları Difraksiyonu (XRD), (XRF) ile incelemeleri yapılmıştır. Üretilen yeni ürünlerin endüstriyel koşullarda uygulamaları yapılarak sorunsuz ve dekoratif açıdan etkili yüzeyler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid growth of technological developments in recent years, the decoration of ceramic coating materials by digital printing method has gained a great importance, but scientific studies on the properties and thermal behavior of both solvent and water-based inks and dry granilia used for digital printing are scarce. Furthermore, since there is no granilia production in Turkey, factories use granilia supply by importing. In this study, matt and glossy dry granilia were produced for decoration in ceramic factories in our country and their feasibility in single firing on porcelain tile surfaces was investigated. In order to observe the development of matte and glossy surface on porcelain tiles and to characterize the final product, laser grain size analysis, scanning electron microscope (SEM) and X - ray diffraction (XRD), (XRF) analyses of the matte and glossy granillias were made. Applications of new products produced in industrial conditions have been made to achieve smooth and decorative effective surfaces.