Bahru'l-Kavâid Şerhu Kifâyet'ul-Mübtedî Hüseyin b. Mustafa el-Aydînî inceleme ve değerlendirme
Review and evaluation of Bahru'l-Kavâid announcement of Kifâyet'ul-Mübtedî Hüseyin b. Mustafa el-Aydîn
- Tez No: 653570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MONEER GOMAA AHMED MOHAMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
“Bahru'l-Kavâid Şerh-u Kifâyetü'l-Mübtedî - İnceleme ve Değerlendirme”adlı bu çalışma, Arap dili ve ilimlerine hizmet etmiş âlimlerden biri olan âllâme“Hüseyin b. Mustafa El-Aydînî”ye ve“Bahru'l-Kavâid ”adlı eserine ışık tutmak için çalışılmıştır. Aydînî bu eserinde İmam Birgivî'nin“Kifâyetü'l-Mübtedî”adlı kitabını şerh etmiştir. Aydînî'nin bu eseri, Osmanlı Devleti döneminde sarf ilminde kaleme alınan kıymetli eserlerden birisi sayılır. Eser, net ve anlaşılır bir dille, muhtasar şekilde, kolay ifadelerle yazılan eserlere ihtiyacın çok zorunlu olduğu bir dönemde kaleme alınmıştır. Zira bu tür muhtasar eserler, Arap dili ve ilimlerini öğrenmeğe yeni başlayanlara yöneliktir. Araştırmacı bu çalışma ile; o dönemin Arap dili âlimlerinin, dilcilerinin ve edebiyatçılarının görüşlerini ortaya koyarak, Arap dili ilmine yakışır şekilde bu mirası yaşatmanın önemine vurgu yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This study named“Bahru'l-Kavâid Şerh-u Kifâyetü'l-Mübtedî - Analysis and Evaluation”is one of the scholars who served the Arabic language and sciences âllâme“Hüseyin b. Efforts were made to shed light on ”Mustafa El-Aydînî“ and his work ”Bahru'l-Kavâid“. In this work, Aydînî has annotated Imam Birgivi's book named ”Kifâyetü'l-Mübtedî". This work of Aydînî is considered one of the precious works written in the science of consumption during the Ottoman Empire period. The work was written in a period when the need for works written in a clear and understandable language, concisely and with easy expressions was very necessary. Because such concise works are intended for those who are just starting to learn the Arabic language and sciences. With this study, the researcher; He emphasized the importance of keeping this legacy alive in accordance with the Arabic language by putting forward the views of the Arabic language scholars, linguists and literati of that period.