Yapı maliyetinin hesabı için bir bilgisayar programı
A Computer program to calculate cost of construction
- Tez No: 65366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz Yapı maliyetinin hesaplanması oldukça karmaşık, zaman alıcı ve yoğun bir çalışma gerektirir. Günümüzde yapı maliyetinin hesaplanmasında bilgisayar destekli programlar kullanılmaktadır. Fakat bu programlar yapı maliyeti ile ilgili detaylı sonuçlar içermemektedir. Bu çalışmada Bayındırlık ve İskan Bakanlığı İnşaat Birim Fiyat Analizlerinden yararlanılarak yapı maliyetinin bilgisayar desteği ile hesaplanmasına olanak veren bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programın, her bir imalatın gerçekleştirilme süresini; yapı maliyetinin kaba ve ince inşaat olarak parasal tutarları ile yüzdelerini; yapı maliyetinin malzeme, işçilik ve ekipman ile ilgili parasal tutar ve yüzdelerini, inşaat m2 maliyetini hesaplayacak kapsamda olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT To calculate the cost of a construction requires a quite complicated, time consuming and intensive work. Recently, Computer Aided Programmes have been used to calculate the cost of construction. However, these programmes do not contain detailed results of the cost of construction. In this study, the construction unit cost of analysis that is given by the Ministery of Public Works and Settlement. In addition to this analysis, a computer programme, being able to calculate construction cost by computer aid, has been programmed. It is able to calculate duration of each manufactured goods, the cost and the percentage of exterior and interior construction, the cost and the percentage of materials, staff and workmanship of construction cost and the cost construction m2.