Üriner sistem taş hastalığında, hiperkalsiürinin engellenmesinde, potasyum sitrat ve tiazid diüretik etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of potassium citrate and thiazide diuretic effects to prevent hypercalciuria in urinary system stone disease
  1. Tez No: 653670
  2. Yazar: VAHİD TALHA SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN ÖNDER YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Başarılı bir cerrahi sonrası üriner sistem kalsiyum oksalat taşlarının tekrarlamasını engellemek ve ikincil cerrahi girişimden kaçınmak amacıyla, cerrahi sonrası hiperkalsiüri tespit edilen hastaların üriner sistem taş hastalığı proflaksisi açısından tiazid diüretiklerin ve potasyum sitratın hiperkalsiüriyi ve taş rekürrensini engellemesi açısından etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi üroloji polikliniğine Kasım 2016 ve Ekim 2019 tarihleri arasında ÜSTH nedeniyle başvuran ve URS ya da PNL yöntemleri ile tedavi edilen 80 tane erişkin hastanın verileri retrospektif olarak toplanmıştır. Hastalar sonrasında tiazid diüretik ve potasyum sitrat proflaksisi alanlar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar proflaksi sonrası 3.-6. ve 12. ayda hiperkalsiürinin düzelmesi ve üriner taş rekürrensi açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmadaki 80 hastanın 40 tanesi hiperkalsiüri ve taş rekürrensini engellemek için potasyum sitrat, 40 tanesi de hidroklorotiazid kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare potassium citrate and thiazide diuretic prophylaxis in patients who detected hypercalciuria after stone surgery, in order to prevent recurrence of urinary tract calcium oxalate stones due to hypercalciuria and to avoid secondary surgical intervention. Material and Method: The data of 80 adult patients who applied to Urology outpatient clinic of Ankara University Faculty of Medicine between November 2016 and October 2019, treated with URS or PNL methods were evaluated retrospectively. The patients were divided into two groups as those who received thiazide diuretics and potassium citrate prophylaxis. Patient groups were compared 3 - 6 and 12 months after surgery in terms of improvement in hypercalciuria and recurrence of urinary stone. Results: Of the 80 patients in the study, 40 patients used potassium citrate and 40 patients used hydrochlorothiazide prophylaxis to prevent hypercalciuria and stone recurrence.