Türkiye'de merkez-yerel ikileminde sosyal politika, sosyal hizmet, sosyal yardım paylaşımı: Üsküdar Belediyesi örneği
Social policy central-local dilemma Turkey social, welfare sharing: Üsküdar Municipal sample
  1. Tez No: 653680
  2. Yazar: GALİP KAPUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK HAMZA ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sosyal devlet anlayışını benimsemiş devletler, toplum refahını yükseltmek için sosyal politikalar uygulamaktadır. Bu politikaların gerçekleşmesi için de çeşitli kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde hareket ederler. Yerel yönetimler de sosyal politika faaliyetlerini yürüten kurumlar arasında yer almaktadır. Yerel yönetimler topluma, merkezi yönetimlerden daha yakında bulunmaktadırlar. Bu avantajları sayesinde toplumun ihtiyaç ve isteklerinin karşılanması merkezden daha hızlı gerçekleşmektedir. Merkezi yönetim tarafından uygulanacak sosyal hizmet ve yardımlar çeşitli bürokratik işlemlere tabi kaldığından, yereldeki ihtiyaçların karşılanması açısından uzun bir zaman almaktadır. Bu nedenle yerel yönetimlerin sosyal hizmet ve yardımlar konusunda topluma ulaşması daha avantajlı bir hale gelmektedir. Belediyeler yerel yönetimler arasında yer alan ve diğer yerel yönetim idarelerinden daha fazla imkâna sahip kurumlardır. Belediyelere tanınan yetkiler sayesinde topluma daha fazla sosyal hizmet ve yardım ulaştırılabilmektedir. Üsküdar Belediyesi'nin sosyal hizmet ve yardımlarının değerlendirildiği bu çalışmada; belediye tarafından birçok alanda sosyal hizmet ve yardımın yapıldığı, hasta nakil ve ambulans hizmetlerinin, destek kart uygulamasının yıllar itibariyle artarak sürdüğü görülmüştür. Diğer alanlarda da yardımların kısmi olarak arttığı, özellikle engelli vatandaşlara yapılan yardımların çeşitlendirildiği ve ön plana çıktığı, yatalak hasta yakınlarını günü birlik rahatlatmak amacıyla kurulan yatalak hasta bakım odaları, alzheimer okulu ve hobi merkezi, diyabet ve obezite spor merkezi gibi Türkiye'de ilk defa uygulanan örnek çalışmaların gerçekleştirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social states implement social policies in order to increase welfare of the society. To this end, they cooperate with various institutions and organizations, and local administrations are among those institutions that carry out social policy activities. Local governments are closer to society than central governments. Thanks to this advantage, they respond to the needs and demands of the society faster than the central government. Since social services and assistance to be implemented by the center are subject to various bureaucratic procedures, it takes a long time for those services to reach to the requestor. For this reason, local governments are more advantageous on reaching the society in terms of social services and assistance. Among such institutions, municipalities possess a wider scope of access than other local government administrations. Thanks to the authorities granted to the municipalities, more social services and assistance can be delivered to the society via such institutions. This study examines the social services and assistance of Üsküdar Municipality. The study demonstrates that the municipality provides social services and assistance in many areas, and especially the assistance provided to disabled citizens continues to increase and develop over the years. It is observed that among those, the ambulance services have come to the fore in particular. Also, the study shows the aids in other areas have also increased partially and some exemplary projects are introduced such as Alzeimer School and Hobby Center, Diabetes and Obesity Sports center.