Sosyal medya ile değişen kamusal alan yapısı: Kanaat oluşumunda Twitter'ın etkisi
Twitter, transforming public space and formation of opinion
  1. Tez No: 653684
  2. Yazar: SALİH GİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, ana hatları ile kamusal alan ve kanaat kavramı üzerinden bir sosyal medya platformu olarak Twitter'ın mevcut gündemdeki kanaat ve düşüncelerini ne ölçüde değiştirip değiştirmediği üzerine odaklanmıştır. Twitter'a bu bakış açısı ile yaklaşıldığında demokrasi üzerinde etkili olup olmadığı, bireylerin bu platform üzerinden kanaat oluşturabilmeleri, oluşan bu fikir akımının dolaşıma girip etki yaratabilmesi ve neticesinde kamusal alanın oluşup oluşmadığı gibi konular çalışmanın ana hatlarını oluşturmaktadır. Söz konusu çalışma yürütülürken literatürdeki tartışma ve görüşler incelenmiş ve yine Twitter üzerinden yapılan bir anket çalışması ile söz konusu sorulara cevap aranmaya çalışılmıştır. Çalışmamız toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kronolojik olarak kamusal alan ve kanaat oluşumu tanımları üzerinde durulmuş, ilgili kavramların isim babası olarak da bilinen Jürgen Habermas'ın çalışmalarından faydalanılmıştır. İkinci bölümde, sosyal medya mecralarının gelişip yaygın hale gelmesi ile, daha çok düşünce ve fikirlerin paylaşım platformu olarak öne çıkan Twitter'ın, kanaat oluşturma, farklı düşüncelerin paylaşılıp yayılmasına olanak sağlama ve ortak paydada bir kamusal alan yaratma potansiyelinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, verilen tanımlar ve yapılan tartışmaların neticesinde, Twitter üzerinden, 2019 yılının en önemli gündem maddesi olan“Kadına Şiddet”konusu üzerinden bir anket çalışması yapılmış ve kullanıcılara sorulan ayrıntılı sorular ile Twitter'ın kanaat ve kamusal alan oluşumunda ki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly focuses on the extent to which Twitter has changed its current agenda and thoughts as a social media platform through the concept of public space and opinion. When we approach Twitter with this point of view, the topics such as whether it has an impact on democracy, the ability of individuals to form opinions on this platform, whether this flow of ideas can enter and circulate or not, and whether public space is formed as a result, are the main lines of the study. While conducting the study, the discussions and opinions in the literature were examined and a questionnaire study on Twitter tried to find answers to these questions. Our study consists of three sections in total. In the first part, the definitions of public space and opinion formation in chronological terms are emphasized and the works of Jürgen Habermas, also known as the father of the related concepts, are utilized. In the second part, with the development and widespread use of social media channels, the potential of Twitter, which has emerged as a platform of sharing of ideas and ideas, to create opinions, to allow the sharing and dissemination of different ideas and to create a public space in common ground, is mentioned. In the third part, as a result of the definitions and discussions, a survey was conducted on the topic of journal Violence against Women olan, which is the most important agenda item of 2019, and it was tried to measure the impact of Twitter on opinion and public space formation.