Zaman serilerinde anomali tespiti ve üniversite yöneticileri için bir uygulama modeli
Time series anomaly detection and an application model for university managers
  1. Tez No: 653685
  2. Yazar: FERHAT KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA AYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma; kurumsal metrik verileri toplayabilen üniversite yöneticileri için bir uygulama modeli önermektedir. Modelin nitel ve nicel olarak incelenebilmesi için Kurumsal Metrik İzleme Sistemi (KMİS) adında prototip uygulama geliştirilmiştir. Modelin“ne derece var olduğuna”yönelik nicel olarak bilgi edinmek için KMİS iki tür test yapılmıştır. İlk testte Oracle, MySQL, PostgreSql ve Microsoft SQL Server VTYS'lerine bağlanabilmesi ikinci testte ise Türkiye'deki üniversitelerin kurum dışı paydaş veri kaynaklarından olan Yükseköğretim Kurumu istatistiki verileri kullanılmıştır. Doğruluk, duyarlılık, kesinlik, F-Ölçütü ve MCC ölçümlerine göre ortalama % 83 ve ROC eğrisine göre çok iyi derecede bir başarıya sahiptir. Modelin“varlığına ve anlamına”yönelik nitel olarak derinlemesine bilgi edinmek için yarı yapılandırılmış anket yapılmıştır. Konusunda uzman bireylerin görüşlerinin alınmasında etkili olan amaçlı örnekleme yöntemi ile üniversitelerde farklı birimlerde yöneticilik yapmış emekli akademisyenlerin görüşlerine başvurulmuştur. Farklı kurumsal veri kaynaklarını tek bir platform altında toplanabilmesi katılımcıların ilgisini çekmiştir. Katılımcıların beyanları doğrultusunda KMİS'de düzenlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work proposes an application model for administrators that can collect metric data of universities. In order to analyze the model qualitatively and quantitatively, a prototype application, called the Institutional Metric Monitoring System (KMIS), has been developed. Two types of tests were conducted to obtain quantitative information about“existence potential”of the model. In the first test; Oracle, MySQL, Microsoft SQL Server, and PostgreSQL connection, and the data, collected from Council of Higher Education in Turkey as external stakeholders, has been tested. KMIS has an average of 83% measurements accuracy, sensitivity, precision, F-Criterion and MCC. It also has a very good success according to the ROC curve. A semi-structured questionnaire conducted to obtain qualitative in-depth information about the“existence and meaning”of the model. With the purposeful sampling method, which is effective in obtaining the opinions of individuals who are expert with their subject, the opinions of retired academicians worked in different units of universities were consulted. Gathering different corporate data sources under a single platform attracted the participants. Arrangements made in KMIS in line with the statements of the participants.