Periferik sinir bloğu uygulanan üst ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda parestezi insidansının karşılaştırılması
Comparison of paresthesia incidence in patients with upper extremity surgery with peripheral nerve block
  1. Tez No: 653695
  2. Yazar: EZGİ GÜNEŞ TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN SANEM ÇAKAR TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı farklı seviyelerde gerçekleştirilen brakial pleksus blokajı uygulamalarındaki (supraklaviküler, aksiler ve interskalen) parestezi insidansı karşılaştırmak ve parestezi gelişimini etkileyebilecek parametreleri (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKI), cerrahinin tipi, cerrahinin süresi, blok uygulanırken kullanılan lokal anestezik ve dozu, nörostimulatör ve/veya usg kullanımı) araştırmaktır. Çalışmamıza dahil edilen periferik sinir bloğu eşliğinde üst ekstremite cerrahisi yapılan hastaların %50'si (n=102) el, %25'i (n=51) kol ve kalan %25'i (n=51) ise omuz cerrahisi geçirmiştir. Hastaların %44,4'üne (n=91) supraklavüküler, %29,8'ine (n=61), aksiller ve %25,6'sına (n=53) interskalen periferik sinir blokajı yapılmıştır. Periferik sinir bloğu eşliğinde üst ekstremite cerrahisi yapılan hastaların yaş ortalaması 44,44 (±16,73) olarak tespit edilmiştir. Hastaların %52,2'si(n=107) erkek %47,8'i (n=98) kadındır. Katılımcı hastaların ortalama VKI 27,45 (±5,12) dir. DM hastası olan katılımcıların oranı %9,8 (n=20) dir. Çalışmaya dahil edilen hastaların 30,2'si (n=62) uyuşukluk, %25,4'ü (n=52) karıncalanma, %4,4'ü (n=9) normal olmayan his, %16,6'sı (n=34) ağrı ve %23,9'u güçsüzlük bildirmiştir. Bu bulgulara göre araştırma kapsamına alınan periferik sinir bloğu eşliğinde üst ekstremite cerrahisi hastalarının ameliyat sonrası parestezi insidansı %36,1 (n=74) olarak tespit edilmiştir. Parestezi süresine göre incelendiğinde, çalışmamızda 6 aydan uzun süreli parestezi insidansı %17,1 (n=35), 6 ay ve daha kısa süren parestezi insidansı %19,0 (n=39) olarak tespit edilmiştir. Hastaların %63,9'unda (n=131) parestezi gelişmezken, parestezi gelişen hastaların %52,7'sinde (n=39) 6 ay ve daha kısa süre, %47,3'ünde (n=35) ise 6 aydan uzun süren parestezi gelişmiştir. Gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilememesine rağmen, 6 aydan fazla parestezi tespit edilen grubun en yüksek oranda supraklaviküler sinir blokajı yapılan hasta grubu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to compare the incidence of paresthesia in supraclavicular, axillary and interscalene brachial plexus blockade and to determine the parameters affecting paresthesia development (age, gender, body mass index (BMI), type of surgery, duration of surgery, local anesthetic dose, neurostimulator and/or ultrasonography guidance). Among the patients undergoing upper extremity surgery under peripheral nerve blockade, 50% (n=102) were hand surgery, 25% (n=51) were forearm and 25% (n=51) were shoulder surgery. Supraclavicular blokade was done in 44.4% (n=91), axillary blokade was done in 29.8%(n=61) and interscalene blokade was done in 25.6% (n=53). The mean age of the patients wass 44.44 (±16.73). 52.2% (n=107) was male and 47.8% (n=98) was female. The mean BMI was 27.45 (±5.12). Diabetes mellitus was present in 9.8% (n=20) of the participants. Among the patients included to the study, 30.2% (n=62) reported numbness, 25.4% (n=52) reported tingling, 4.4% (n=9) reported abnormal sensation, 16.6% (n=34) reported pain and 23.9% reported weakness. According to these findings, paresthesia incidence following surgey was determined as 36.1% (n=74). When we analyzed according to duration of paresthesia, the incidence of paresthesia lasting more than 6 months was found as 17.1 % (n=35) and the incidence of paresthesia lasting 6 months and less was found as 19%(n=39). Paresthesia was not present in 63.9% (n=131) of the patients. Among the patients who had paresthesia, 52.7% (n=39) had paresthesia lasting 6 months and less and 47:3% (n=35) had paresthesia lasting more than 6 months. Although it was not statistically significant, paresthesia lasting more than 6 months was observed more in the supraclavicular blokade group.