Serebral arteriovenöz malformasyonlarda (AVM), indosiyanin yeşili video-anjiografi (ICG) kullanımı ile rezidü tayini, akım ölçümü; morbidite ve fonksiyonel sonuçların değerlendirmesi.
Establishing residual lesion, measuring flow, evaluation of morbidities and functional results using icg in cerebral AVM's
  1. Tez No: 653820
  2. Yazar: KORAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
AVM cerrahisinde, ameliyat içi ICG-VA'nın ve hemodinamik parametrelerin değerlendirilmesine yardımcı olan FLOW-800 yazılımının kullanımı, kolay, komplikasyon ihtimali düşük, etkinliği yüksek yöntemlerdir. Özellikle yüzeyel AVM'lerde besleyici arter, nidus, drenaj venleri ve normal vasküler anatomik yapının tanınmasında ve rezidü AVM varlığının saptanmasında etkindir. AVM cerrahisinde üstün bir kontrol mekanizması sağlamaktadır. Ayrıca nidus çevresinde bulunan normal parankim dokularının perfüzyonu ve bölgesel beyin kan akımı hakkında da değerlendirme olanağı sunmaktadır. Derin yerleşimli AVM'lerde etkinliğ kıstlıdır. AVM cerrahisinde ameliyat içi ICG-VA ve FLOW-800 yazılımının kullanımı tek başına, güvenilir ve keskinliği yüksek bir metot olarak kullanılmamalıdır. Mutlaka ameliyat içi veya hasta uyandırılmadan hemen önce DSA ile AVM'nin total olarak çıkartıldığı gözlemlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Intraoperative ICG-VA and hemodynamic parameters in AVM surgery use, easy, complication are low probability, high efficiency methods. Feeding artery, especially in superficial AVMs, nidus, drainage veins and recognition of normal vascular anatomical structure and residual AVM it is effective in detecting its presence. A superior control mechanism in AVM surgery provides. In addition, perfusion of normal parenchymal tissues around the nidus and It also provides an opportunity to evaluate the regional cerebral blood flow. Deep seated In shopping malls, efficiency is limited. Intraoperative ICG-VA and FLOW-800 in AVM surgery use of the software as a stand-alone, reliable and sharp method should not be used. In-surgery or with DSA just before the patient is awakened. It should be observed that the AVM is totally removed.