Sporcu sözleşmeleri ve sporcu sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözüm yolları
- Tez No: 653863
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın konusunu sporcu sözleşmeleri ve sporcu sözleşmelerinden kaynaklı hukuki uyuşmazlıkların çözümü hakkındadır. Ülkemizde Spor Hukukundan kaynaklı uyuşmazlıkların çözümünde adli yargının yanında Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Tahkim Kurulu gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yolları da bulunmaktadır. Uluslararası platformda spor hukukundan kaynaklı uyuşmazlıkların çözümünde Spor Tahkim Mahkemesi ( Court of Arbitrationfor Sports ) bu görevi üstlenmiştir. Sporcu sözleşmeleri“ sui-generis ”sözleşmeler olduğundan uygulanacak hukuk kullarının saptanması önemlidir. Sporcular 4857 Sayılı İş Kanun'unda Kanun'un uygulanmayacağı istisna alanlarından olarak belirlendiğinden (md.4/I/g) sporcu sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların çözümünde sporcu sözleşmelerin niteliği önem kazanmaktadır. Bunun yanında 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu'nun“ Görev ”başlıklı 5. maddesinin lafzında hizmet sözleşmesinden kaynaklanan her türlü uyuşmazlığın İş Mahkemesinde görüleceği belirtilmesiyle uygulamada görüş ayrılıkları doğmuştur. Uygulamada karşımıza çıkan bu konu hakkında hukuki sürecin işleyişi, sporcu sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların çözümünde adli merciler ve alternatif çözüm yolları, ilk derece ve üst mahkemelerin kararları doğrultusunda yasanın uygulamada ortaya çıkardığı gelişmeler incelenecektir. Sporun ve sporcu sözleşmesinin unsurları, hukuki niteliği ve türü irdelenerek; doktrindeki ilmi görüşler, madde lafızları, ilk derece ve üst mahkeme kararları doğrultusunda işlevsel bilgiler paylaşılacaktır.Üçüncü bölümde ise uyuşmazlıkların çözümünde ülkemiz ve dünyada uygulanan yöntemler hakkında uygulamaya dönük bilgiler verilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is about the resolution of legal disputes arising from sportsman contracts and sportsman contracts. In our country, besides judicial judgment, there are alternative dispute resolution solutions such as Dispute Resolution Board and Arbitration Board. The Court of Arbitrationfor Sports has undertaken this task in resolving disputes arising from international platform sports law. Since athletes' contracts are“suigeneris”contracts, it is important to determine the legal servants to be applied. Since the athletes are determined as one of the exemption areas that the Law does not apply in the Labor Law No. 4857 (art.4 / I / g), the quality of the athlete's contracts becomes important in the resolution of the disputes arising from the athlete's contracts. In addition, disagreement has emerged in practice, stating that any dispute arising from the service contract will appear in the Labor Court in the letter“Article”of the Law No. 7036 on Labor Courts. The process of the legal process about this issue, which we encounter in practice, the developments in the law in line with the decisions of the disputes arising from the athlete's contracts and alternative solutions, the decisions of the first courts and the upper courts will be examined. By examining the elements, legal nature and type of the sport and the athlete's contract; In the third part, functional information will be shared in line with the scientific opinions, item statements, first-degree and superior court decisions. In the third part, practical information will be given about the methods applied in our country and in the world in the resolution of disputes.