Anadolu'da Roma Dönemi barajları
Roman dams in Anatolia
- Tez No: 653864
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Su, her canlının yaşamında olduğu gibi insan hayatının sürdürülebilmesi için de gerekli olan en temel elementtir. Geçmişten günümüze insanoğlu su temin etmek amacıyla birçok su yapısı inşa etmiştir. İnşa edilen su yapılarından biri olan barajlar,“Anadolu'da Roma Dönemi Barajları”başlıklı çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Roma Dönemi'nde baraj yapılarının hem suyu depo etmek hem de suyun zararlı etkilerinden korunmak amacıyla inşa edildiği görülmektedir. Günümüz baraj yapılarıyla da benzerliklerinin olduğu görülen bu yapılar, Romalı mühendislerin bu alanda ne kadar ileri seviyede oldukları hakkında bilgi vermektedir. Bu çalışmada, Anadolu'da inşa edilen Roma Dönemi barajlarının, lokalizasyonu, araştırma tarihçesi, işlevi, yapım teknikleri, kullanılan malzeme ve tarihlendirmeleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler verilirken Roma Dönemi'nde Anadolu'da inşa edilen barajlar kendi aralarında karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca Roma baraj mühendisliğinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla Anadolu dışında inşa edilen ve Roma Dönemi'ne tarihlendirilen baraj yapıları ile de karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As for all living beings, water is also the most essential element for the survival of human life. From past to present, people have built many water structures in order to provide water. Dams, one of the structures built, are the subject of my“Roman dams in Anatolia”titled research. The dams of the Roman period may be considered as structures built both to store water and to be protected by its harmful effects. These structures, which seem to have similarities with today's dam structures, provide information about how advanced the Roman engineers were in this area. In this research, information is given about the localization, research history, function, construction techniques, material used and dating of the Roman dams built in Anatolia. While providing this information, similarities and differences were revealed by comparing the dams built in Anatolia during the Roman period. Furthermore, in order to better understand Roman dam engineering, comparisons were made with dam structures built outside of Anatolia and dated to the Roman Period.