Kayaçlarda kırık ve çatlak sistemlerinin tayini
Determination of discontinuities in rocks
- Tez No: 65387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAKAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZ Bu çalışmada, ultrasonik darbe hızı ile betonda kusur tespiti çalışmalarında kullanılan ölçüm yöntemleri araştırılmış, bu yöntemler mermerde süreksizlik tespitine uyarlanmış ve süreksizliklerin konumlarının tespiti için önce laboratuarda, sonra arazideki ölçme işlemleri ile bazı yeni ölçüm yöntem ve konum belirleyici matematiksel yaklaşımlar ortaya konmuştur. Öncelikle Çukurova Üniversite Maden Mühendisliği Bölümü Kazı Mekanizasyon Laboratuarında yapılmış beton blok içersindeki temsili süreksizlik tespiti çalışmalarında bir çok yaklaşım denenmiştir. Adana il sınırında yer alan Doğuş Mermer Fabrikasından getirilen mermer bloklar üzerinde bu yaklaşımlar uygulanmıştır. Blok ölçümlerini değerlendiren ve bulunan süreksizlik konumlarını üç boyutlu çizen Qbasic7 bilgisayar dili ile bir program yazılmıştır. Arazi çalışması olarak mermer fabrikasında büyük mermer bloklar yerinde ölçülmüş ve bilgisayarın değerlendirme sonuçları çalışma sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the posibility of using ultrasonic pulse velocity, that is a method of defining the abnormalities in concrete, has been seached in order to find any discontinuity boundry in marble blocks. For this reason, first of all mathematical formulations of these surfaces obtained from measurements on the prepared model has been developed in laboratory. Than these formulations have been used on real blocks ready to cut out. Many measurement technics have been tried out on the model which has a known suface in it. These test were performed in Ç.Ü. Mining Engineering department, Excavation Mechanization Laboratory. These formulas were applied on the block obtained from Doğuş Marble Factory. The mathematical relationships were used the define any discontinuity in computer environment by using Qbasic 7 language. Later in this study, several marble block were measured and the computed results are given.