Geçmişten günümüze inanç kavramının dini yapılar üzerinden irdelenmesi: Göbeklitepe örneği
The review of the concept of faith in the past, the religious structures: The example of Göbeklitepe
- Tez No: 653930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Mimarlık, Sanat Tarihi, Religion, Architecture, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
On iki bin yıl öncesi insanoğlunun yaşamını incelerken Göbeklitepe' nin keşfedilmesiyle gizemli bir yaşamın kapısı aralanmaktadır. Göbeklitepe' nin mekân stilini incelerken din sosyolojisi ve dini sembolizmlerin insanoğlunun yaşamında nasıl bir etki oluşturduğu ve sonucu dinler tarihini nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Sanat tarihi oluşumunun yer aldığı ilkel dönemde yaşamını sürdüren arkaik insanın düşünce dünyasındaki büyüyü bize göstermektedir. Neolotik çağın aslında düşünülenin aksine insanoğlunun ilkel olmadığı aklın, doğanın ve inancın gücü anlaşılmaktadır. Göbeklitepe inançların başlangıcı, toplanma alanı ve dini ritüellerin gerçekleştirildiği bir mabet olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Bunun yanı sıra ölülerin ziyaret etmek amacıyla kullanılan dairesel formlu bir mekân olarak bilinmektedir. Çalışmanın sonunda Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık kapmasında ibadet mekânlarının oluşumu ile Göbeklitepe ile bağlantısı ortaya konulmaktadır. İbadet mekânlarındaki belirli sembolik değerlerin ilk inanışın temeline dayandığı düşünülmektedir. İnanış temeline dayandığı üzerine bir kanı ortaya koyulmaktadır. Bu kapsamda yapılan araştırma sonucunda semavi dinler ile Göbeklitepe arasında ki temel bağ kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is that while researching the life of human beings twelve thousand years ago, the door to a mysterious life is opened with the discovery of Göbeklitepe. While researching the spatial style of Göbeklitepe, it has been investigated how the sociology of religion and religious symbolisms have an impact on the life of human beings and how they affect the history of religions. It shows us the magic in the world of thought of the archaic man who lived in the primitive period of art history formation. It is understood that the Neolithic age is not primitive in human beings, contrary to what is thought, the power of reason, nature and belief. It is concluded that Göbeklitepe was the beginning of beliefs, a gathering area and a temple where religious rituals were performed. In addition, it is known as a circular shaped place used to visit the dead. At the end of the study, the formation of places of worship in the conquest of Judaism, Christianity and Islam and its connection with Göbeklitepe are revealed. Certain symbolic values in places of worship are thought to be based on the first belief. A belief is put forward that it is based on belief. As a result of the research carried out in this context, the basic connection between the heavenly religions and Göbeklitepe has been established.