A comparative analysis of critical infrastructure cyber security policies: Best practices from the US, EU and Turkey
Kritik altyapı siber güvenlik politikalarının karşılaştırılmalı analizi: ABD, AB ve Türkiye'den en iyi uygulamalar
- Tez No: 653929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi, Politikası ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kritik altyapılar, modern toplumların temelini oluşturan fiziksel ve sanal sistemlerdir ve ulusal refahı sağlamak için gereklilerdir. Bu tür altyapıların önemi önceleri devletler ve uluslararası organizasyonlar tarafından anlaşılamamasına rağmen kritik altyapı sistemlerini hedef alan siber tehditlerin artması, Amerika ve Avrupa Birliği'nde olduğu gibi kritik altyapıların korunmasının bir gündem maddesi olarak ele alınmasının hızlanmasına neden olmaktadır. Türkiye'de ise bu alanın gelişimi konusu sessizliğini korumaktadır. Bu tez Amerika, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki kritik altyapı güvenliği konusundaki gelişmeleri bu bağlamda tanımlayıcı, yasal, kurumsal ve ekonomik uygulamaları araştırarak karşılaştırmaktadır. Bunu yaparken, bu tez, Türkiye'nin kritik altyapı koruması alanındaki mevcut durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda tez, Türkiye'deki kritik altyapı güvenlik politikalarının politika başarısını da analiz etmektedir. Tez bulgularına göre, Türkiye, altyapılarının korunması konusunun gelişimini etkileyen kurumsal ve yasal boşluklar nedeniyle Amerika ve Avrupa Birliği'nden bu alanda çok geridedir. Bu bağlamda, Türkiye'nin izlemesi gereken politika girişimleri de tezde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Critical infrastructures are the physical and virtual systems forming the basis of modern societies and they are essential in ensuring national prosperity. Even though the importance of such infrastructures could not be grasped by states and international organizations in the beginning, an increasing number of cyber threats targeting critical infrastructure systems is becoming the reason behind the acceleration of the engagement of critical infrastructure protection as an agenda item as seen in the United States and the European Union. In Turkey, the field of critical infrastructure policy is still in its infancy. This thesis compares the developments of critical infrastructure security in the United States, the European Union and Turkey through an investigation of definitional, legal, institutional, and economic practices relating to critical infrastructure. While doing so, this thesis aims to reveal Turkey's current status in the field of critical infrastructure protection. In this regard, this thesis also analyzes how successful critical infrastructure security policies have been in Turkey. According to the findings of this thesis, Turkey is far behind the United States and the European Union in the field as a result of institutional and legal gaps that prevent the development of infrastructure protection. The policy initiatives which Turkey has to pursue are also discussed in the thesis.