A new outlook on the problem of natural kind status of emotions
Duyguların doğal tür problemine yeni bir bakış
- Tez No: 653936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WILLIAM GILES WRINGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, duyguların doğal tür olup olmadığı sorusunu ele almaktadır. Süregelen bu tartıĢma karĢısında olumsuz tutum sergileyenler, bilimsel araĢtırmaların temel aldığı duygu kategorilerinin, doğal türler olmaması sebebiyle bilimsel araĢtırmaya uygun olmadığını savunmaktadırlar. Diğer bir taraftan, duyguların, en azından bazı temel duyguların, doğal türler olduğunu ve varolan duygu sınıflandırma sisteminin bilimsel açıdan elveriĢli olduğunu savunanlar da bulunmaktadır. Tezin baĢında, duyguları duyumlar temelinde inceleyen duygu teorilerini tanıtıp duyguların yapıtaĢlarının ne olabileceğine dair genel bir fikir vereceğim. Ardından, doğal türleri ve doğal olmayan türleri inceleyip doğal türler için ne gibi kıstaslar belirlenebileceğine bakacağım. Bu kıstaslar ıĢığında, deneysel verilerin duyguların doğal tür olma durumu için ne söylediğini göstereceğim. Son adımda, tezin odaklandığı temel soruya cevap vermek için duygular ve duygusal duyumlar arasında bir ayrım gözetmemiz gerektiğini savunacağım. Duyguların özü olarak ele aldığım duygusal duyumların, duygulara kıyasla çevresel ve kiĢisel etkenlere daha az maruz kalması sebebiyle doğal türler olarak kabul edilebileceğini iddia edeceğim. Ancak, bu iddiamın bilimsel olarak kanıtlanabilirliği konusunda agnostik bir tutum benimseyeceğim.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the question of whether emotions are natural kinds or not. Those who take a negative stance in this ongoing debate argue that the emotion categories that scientists make use of are not appropriate for scientific investigations on the grounds that they are not natural kinds. On the other hand, some argue that emotions, at least basic emotions, are natural kinds and the existing emotion categories are viable for scientific investigation. At the beginning of thesis, I will introduce sensation-based theories of emotion and glance at what the constitutive components of emotions might be. Thenceforth, I will examine natural and non- natural kinds to illustrate what kind of criteria for natural kinds can be settled. In light of this information, I will show what the experimental data purports about the natural kind status of emotions. As a last step, to answer the main question of the thesis, I will assert that we have to distinguish between emotions and emotional sensations. I will contend that emotional sensations, which I take to be the cores of emotions, might be accepted to be natural kinds since they are less subject to environmental and personal factors, compared to emotions. However, I will take an agnostic stance regarding the question whether this claim can be scientifically proven or not.