İhalelerin idari ve yargısal denetimi
Administrative and judicial review of public procurement
  1. Tez No: 653935
  2. Yazar: MEHMET BOYNİKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ ŞANLI ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle daha önceki dönemde idarelerin kamu ihalelerine ilişkin farklı uygulama ve usullerine son verilmiştir. Kamu alımları konusuna bir düzen getirilmeye çalışıldığı gibi Kamu İhale Kurumu'nun tesisi ile de kamu ihaleleri konusunda bir disiplin ve denetimden söz etmek mümkün olmuştur. Dünya üzerindeki herhangi bir hukuk düzeninde, uygulamada, tüm ihale hukuku ilkelerini uygulayan ve ilkelerin güttüğü amaçlara ulaşmış bir kamu ihale sisteminin kurulduğu iddia edilemeyecektir. Her sistem kendi içinde belli sorunlarla birlikte var olmakta ama belli konularda da öncü ve yetkin uygulamalarla da öne çıkabilmektedir. Şüphesiz başarı için ölçü alınması gereken husus, kanun koyucunun iradesi ve kamu ihale sisteminin düzenleyeceği piyasanın özellikleri çerçevesinde belirlenen amaçlara ne kadar ulaşılabildiği olacaktır. Bu çalışma da genel olarak ihale kavramı, ihale usulleri ve ihale sürecini ortaya koyarak ihalelerin idari ve yargısal denetimini izah etmeyi amaçlamaktadır. İhalelerin idari ve yargısal denetimini ortaya koymaya çalışırken amacımız, kamu ihale sistemi geçmişimizde yer alan şeffaflık ve denetimle ilgili eleştirileri karşılar nitelikte bir gelişmenin de sağlanıp sağlanamadığını irdelemektir.
Özet (Çeviri)
With the enforcement of the Public Procurement Law No. 4734, different practices and procedures of public administrations related to public procurements were ended in the previous period.As well as trying to bring order to the issue of public procurement, it was possible to talk about discipline and Review about public procurement with the establishment of the Public Procurement Authority. In any legal order in the world, it cannot be claimed that, in practice, a public procurement system that has implemented all the principles of procurement law and has achievedthe goals pursued by the principles.Each system exists with certain problems in itself, but it can also stand out with pioneering and competent practices in certain issues.Undoubtedly, the issue that needs to be measured for success will be the extent to which the goals set within the framework of the will of the lawmaker and the states of the market to be regulated by the public procurement system. This study aims to explain the administrative and judicial Review of the public procurements by revealing the concept of the public procurement, the public procurement procedures and the public procurement process in general. While trying to reveal the administrative and judicial Review of the public procurements, our aim is to examine whether a development has been achieved that meets the transparency and Review criticism in our past.