Suriye ve Türk iş hukukunda karşılaştırılmalı olarak iş sözleşmesinin feshi ve sonuçları
The termination of the labor contract and its results in Syrian and Turkish labor law, compared study
  1. Tez No: 653975
  2. Yazar: ROULA DOUSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Antalya Bilim Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans Programı kapsamında hazırladığım çalışmamın konusu“Suriye ve Türk İş Hukukunda Karşılaştırılmalı Olarak İş Sözleşmesinin Feshi ve Sonuçları”dır. Sözleşmenin bir tarafı olan işçinin, belli bir süre içinde devamlı olarak iş görme yükümlülüğünü yerine getirmesi karşılığında, diğer tarafa (işveren) ücret ödeme borcu yaratan ilişkiye iş sözleşmesi denilmektedir. Sürekli bir borç ilişkisi yaratan iş sözleşmesi, farklı hallerde sona ermekle birlikte uygulamada en çok rastlanan sona erme hali ve en önemlisi fesihtir. Zira karşı tarafın fesih hakkını kötüye kullanarak işçinin iş güvenliğini, işverenin işgücünü ve işyerini koruması açısından pek çok etkiler göstermektedir. İşte, çalışmamızda“İş Sözleşmesinin Feshi ve Sonuçları”konusu, Suriye İş Kanunu ve Türk İş Kanunu açısından ele alınmıştır. Ayrıca, hem Türkiye'de hem de Suriye'de yürürlükte olan iş kanunlarının arasındaki temel farklılıkların netleştirmesine ve açıklamasına yönelik yapılmaktadır. Bu çalışmada; Suriye İş Kanununun genel hükümleri, Suriye ve Türk İş Kanunları bakımından feshin tanımı ve önemi, fesih dışında sona erme nedenleri gibi fesih ile ilgili genel hükümler ve iş sözleşmesinin süreli feshi, derhal fesih ve iş sözleşmesinin sona ermesinin sonuçları başlıklarıyla sınırlı tutularak anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of my study which I have prepared as the Master Thesis of the Graduate Education Institute of Antalya Science University is“The Termination of the Labor Contract and its Results in Syrian and Turkish Labor Law, Compared Study.”The intention of this study is clarification and explanation of the most important differences between the labor laws in force in Syria and Turkey. In addition, it has been especially prepared for the purpose of examining and interpreting the provisions regarding the termination of the employment contract with the will of the employer or the worker. At the same time, this study is intended to bring out the most appropriate provisions for measuring the compliance of termination provisions to reality, the practical application of these provisions and the protection of the worker who is in a weak state of the law. Our work is dealing with an extremely important issue, because it is concerned with the worker's safety and the protection of the employer's workforce and workplace by abusing the right of dissent of the other party. Our thesis study consists of four parts. In the first part, the general provisions of the Syrian Labor Law, such as the regulation of the labor law and the debts of the parties, will be discussed. In the second part of the study, the definition and importance of termination, the general terms involving the reasons for such occurrences other than termination, and the termination of the employment contract are examined. In the third part, the issue of immediate termination and in the last part, the termination of the employment contract will be discussed. In my study, the opinions of different authors from both countries were discussed as a source, by covering the main points concerning the differences in both countries' laws.