Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye'de neoliberal ekonomi politikaları dönüşüm sürecinde eğitim finansmanında yaşanan değişimler
Changes in the educational financing models of United States of America, United Kingdom, France, Germany and Turkey through the process of transformation of neoliberal economic policies
  1. Tez No: 653976
  2. Yazar: SERAP TİPİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma ile neoliberal ekonomi politikalarının dönüşüm sürecinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Almanya, Fransa ve Türkiye'nin eğitim finansmanlarında meydana gelen değişimlerin incelenerek, Türkiye için bu alanda öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama modeli ve doküman analizi yöntemi kullanılmış, bu kapsamda ilgili güncel verilere yerli ve yabancı tez, makale, bildiri ve raporlar ile ulusal ve uluslararası istatistiki kaynaklardan ulaşılmıştır. Araştırmada ilk olarak eğitimde liberalizm ve neoliberalizm kavramları incelenmiş, daha sonra ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Türkiye'nin eğitim finansman durumlarına değinilmiş, belirlenmiş olan alt amaçlar ülkeler bazında incelenip veriler tablolaştırılarak analiz edilmiş, ülkeler arasındaki benzerlik ve farklılıklar yorumlanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre ülkelerin eğitim finansmanı başlığı altında incelenmiş olan tüm alt başlıklarda Türkiye'nin seçilmiş ülkelerin gerisinde kaldığı ve eğitim finansmanının yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, seçilen ülke örneklerinde olduğu gibi, Tükiye'de de tüm kademelerde eğitime ayrılan kamu kaynaklarının arttırılarak, eğitim sistemlerinin gözden geçirilip, uygulanabilecek tüm mali destek yollarınının araştırıldıktan sonra eğitime yöneltilmesinin sağlanması gerekmektedir. Bu araştırma ile Türkiye'de eğitime ayrılan finansman kaynaklarının arttırılması için seçilmiş ülkelerin eğitim finansman politikalarının örnek olarak uygulanabileceği düşünülmüş, bu alanda daha sonra yapılabilecek çalışmalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aspires to make suggestions for Turkey's educational financing based on analysis of the financing model changes in the United States of America, United Kingdom, Germany, France and Turkey at the transition period for neoliberal economic policies. Literature review model and document analysis method have been used in the making of the thesis, and the current data were obtained from other domestic and foreign theses, articles, papers and reports, and national and international statistical sources. Firstly the definitions of liberalism and neoliberalism in education have been examined, followed by references to the status of education funding in the U.S.A., the U.K., Germany, France and Turkey, then subgoals have been tabulated and analyzed for the countries mentioned in order to interpret the similarities and differences. It is found that Turkey both lags behind the selected countries based on all subtitles which were examined under the main title of educational financing, and lacks sufficient funding for education, according to the results of the analysis. Concordantly, it is necessary for Turkey to increase its public resources that have been allocated to the education at all levels, and ensure the transfer of all financial support to education after reviewing educational systems and funding channels similar to the examples from the selected countries. With this study, the educational finance policies of the selected countries have been thought to serve as examples in order for Turkey to raise its financial sources dedicated to education, and some proposals on possible solutions for Turkey have been developed.