A new ball game: History of labor relations in the National Basketball Association (1964-1976)
Yeni bir maç: Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'nde işçi ve işveren ilişkileri tarihi (1964-1976)
  1. Tez No: 654130
  2. Yazar: OGÜN CAN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OWEN MILLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'ndeki (NBA) profesyonel basketbolcular 1954'te Ulusal Basketbol Oyuncuları Birliği'ni (NBPA) kurdu. Basketbolcuların NBPA çatısı altındaki ilk toplu eylemi, 1964 NBA All-Star maçında hemen önceki bir grev tehdidiydi. Böylece, yıllarca bekledikleri emeklilik planını elde etmeyi başardılar. NBPA genel danışmanı Larry Fleisher ve NBPA başkanı Oscar Robertson, basketboldaki serbest dolaşımı engelleyen rezerv maddesini kaldırmaya kararlıydı. Bu madde, profesyonel sporcuların serbest dolaşımı uzun yıllar engelledi ve NBA oyuncuları buna karşı, hukuksal yollar da dahil, sıkı bir mücadeleye giriştiler. Oyuncular birliği, rakip iki basketbol ligi olan NBA ve ABA (Amerikan Basketbol Birliği) arasındaki birleşmeye karşı, Oscar Robertson davası olarak da bilinen, bir toplu dava açtı. Böylece profesyonel basketbolcular iki ligin birleşmesini engelleyebildiler. Beş yıl sonra Yargıç Robert L. Carter, rezerv maddesinin hükümsüz olduğuna kanaat getirdi. Nihayetinde, NBA ve NBPA anlaşmayı varıp, rezerv maddesini toplu iş sözleşmelerinden çıkardılar. Bu tez, kanıtlanmış müşteri ayrımcılığına rağmen, NBA oyuncularının güçlü liderlik ve toplu pazarlık yoluyla serbest dolaşım hakkı elde ettiklerini savunmaktadır. Oyuncular sendikasının eylemler, greve gitmeden de hak elde etmenin mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Professional basketball players in the National Basketball Association (NBA) founded the National Basketball Players Association (NBPA) in 1954. The first collective act of professional basketball players under the NBPA was a threat to strike just before the 1964 NBA All-Star Game. Eventually, they had achieved to get the pension plan that they hoped for many years. Larry Fleisher, the general counsel of the NBPA, and Oscar Robertson, the president of the NBPA, were determined to abolish the reserve clause in basketball. The reserve clause restrained the free movement of professional athletes for many years, and NBA players were the ones who established staunch struggle against it, in various ways, including litigation. The NBPA filed a class-action lawsuit, also known as the Oscar Robertson lawsuit, against the merger between two basketball leagues, the NBA, and the ABA (American Basketball Association) in April 1970. Thus, professional basketball players were able to prevent the merger. After five years, Judge Robert L. Carter ruled that the reserve clause was illegal. Eventually, the NBA and the NBPA reached a settlement and removed the reserve clause from their collective bargaining agreement. This thesis argues that the NBA players gained the right of free agency through strong leadership and collective bargaining despite proven customer discrimination. The NBPA's actions demonstrate that it is possible to gain rights without a strike.