Postpartum dönemde hipopresif egzersizlerinin abdominal kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
An investigation of the effect of hypopressive exercises on abdominal muscle strength and quality of life during postpartum period
  1. Tez No: 654212
  2. Yazar: ELİF PABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİYET YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Gebelik döneminde kadınlar fiziksel ve metabolik taleplerindeki artışla başa çıkabilmeleri için anatomik ve fizyolojik değişikliklerden geçer. Abdominal kas fonksiyonu hamilelik sırasında meydana gelen yapısal adaptasyonlardan etkilenir. Postpartum dönemde bağlar ve kollajenöz konnektif doku gebelik öncesi duruma kıyasla daha yumuşak ve elastik durumdadır ve bu durumun düzelmesi biraz zaman alır. Hipopresif egzersizler doğum sonrası oluşabilen problemlere (inkontinans, prolapsus…) karşı hem önleyici tedavi olarak hem de iyileştirici tedavi olarak kullanılabilmektedir. Çalışmamızda postpartum dönemdeki kadınlarda hipopresif egzersizlerin abdominal kas kuvveti ve yaşam kalitesine etkisini incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmaya 1 Ağustos- 15 Kasım 2019 tarihleri arasında, doğumdan en az 8 hafta en fazla 6 ay sonra Medipol Üniversitesi Vatan Klinikleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 20-40 yaşları arasındaki kadınlar alındı. Katılımcılar Grup I ve Grup II olarak çalışmaya dahil olma numaralarına göre randomize edilerek iki gruba ayrılıp; tek sayıdakiler Grup I'e, çift sayıdakiler Grup II'ye dahil edildi. Grup I'e alınan kadınlara hipopresif egzersizleri öğretildi ve değerlendirme yöntemleri ile çalışmanın başında ve sonunda değerlendirildi. Grup II'ye alınan kadınlar egzersiz gösterilmeden çalışmanın başında ve sonunda değerlendirildi. Değerlendirme Yöntemleri: WHOQOL-BREF Yaşam Kalitesi Ölçeği, IPAQ Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu, Manuel Kas Testi, Statik ve Dinamik Dayanıklılık Testi, Abdominal Çevre Ölçümü ve Beden Kütle İndeksi (BKİ) kullanıldı. Sonuç: Çalışma grubundaki kadınların yaş ortalaması 29,44±3,43 yıl, BKİ ortalaması 27,98±4,92 kg/cm² iken, kontrol grubundaki kadınların yaş ortalaması 29,67±5,07 yıl, BKİ 27,66±5,13 kg/cm² dir. İki grup arasında yaş ve BKİ açısından kıyaslandığında benzer olduğu gözlendi. İlk değerlendirmede manuel kas testi sonuçları iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu (p=0,598), çalışma grubunda egzersizler öncesi ve sonrası ölçümler arasında anlamlı bir fark bulundu (p=0,020), kontrol gurbunda ise iki ölçüm arasında anlamlı bir fark yoktu (p=0,180). İlk değerlendirmede yaşam kalitesi sonuçları iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05), her iki gubupta da ilk ve son değerlendirme arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Postpartum dönemde hipopresif egzersizleri yaşam kalitesinde anlamlı bir değişiklik oluşturmazken abdominal kas gücünü anlamlı bir şekilde artırdı.
Özet (Çeviri)
Objective: During pregnancy, women undergo anatomical and physiological changes to cope with the increase in their physical and metabolic demands. Abdominal muscle function is affected by structural adaptations that occur during pregnancy. In the postpartum period, the ligaments and collagen connective tissue are softer and more elastic compared to the pre-pregnancy state, and this takes some time to improve. Hypopressive exercises can be used both as a preventive treatment and as a curative treatment against postpartum problems (incontinence, prolapse…). In this study, we aimed to investigate the effect of hypopressive exercises on abdominal muscle strength and quality of life in women during postpartum. Materials and Methods: The study was conducted with the women between the ages 20-40, who applied to Vatan Gynecological and Obstetrics Clinic, at the dates August 1 and November 15, 2019, at least 8 weeks and 6 months after birth. The participants were randomized into two groups as Group I and Group II. The odd number was included in Group I and the odd number was included in Group II. Women who were included in Group I were taught hypopressive exercises and evaluated with assessment methods at the beginning of the study. Women included in Group II were evaluated at the beginning of the study without demonstrating exercise. Assessment Methods: WHOQOL-BREF Quality of Life Scale, IPAQ Physical Activity Questionnaire-Short Form, Manual Muscle Test, Static and Dynamic Endurance Test, Abdominal Perimeter Measurement and Body Mass Index were used. Conclusion: The average age of women in the study group was 29.44 ± 3.43 years, and the mean BMI was 27.98 ± 4.92 kg / cm², while the average age of women in the control group was 29.67 ± 5.07 years, the BMI was 27.66 ± 5.13. kg / cm². When compared between the two groups in terms of age and BMI, it was observed to be similar. In the first evaluation, manual muscle test results did not differ significantly between the two groups (p = 0.598), there was no significant difference between the measurements before and after the exercises in the study group (p = 0.020), and there was no significant difference between the two measurements in the control group (p = 0.180). In the initial evaluation, there was no significant difference between the quality of life results between the two groups (p> 0.05), and there was no statistically significant difference between the first and last evaluation in both groups (p> 0.05). Hypopressive exercises did not cause a significant change in quality of life in postpartum period, but it significantly increased abdominal muscle strength.