Turkey's isolation from the regionalization process in the Eastern Mediterranean: A case study of the Eastern Mediterranean Gas Forum (EMGF)
Doğu Akdeniz'deki bölgeselleşme sürecinden Türkiye'nin soyutlanması: Doğu Akdeniz Gaz Forumu üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 654213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUDOR ONEA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda Doğu Akdeniz'de bulunan doğal gaz kaynakları kıyı ülkeleri arasında yeni çatışma ve işbirliği alanları oluşturdu. Bu çalışma Doğu Akdeniz'de yaşanan bölgeselleşme sürecinin dinamiklerini Doğu Akdeniz Gaz Forumu üzerine yoğunlaşarak ele almıştır. Bu süreçte Türkiye'nin neden ve nasıl bölgeselleşme sürecinden soyutlandığı sorusuna cevap verme amacıyla veri analiz yöntemi olarak çerçeveleme (framing) kullanılmıştır. Veriler ışığında hangi tür fikirlerin bölgesel düzeni oluşturmada etkili olduğu incelenmiştir. Aynı zamanda süreç izleme metodu kullanılarak, 2010 ve 2020 yılları arasında Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin fikirlerinin ve maddi çıkarlarının bölgesel düzeni ne şekilde biçimlendirildiği analiz edilmiştir. Bu bağlamda bazı bilişsel önceliklerin, bu önceliklerin yeniden tanımlanmasının ve dışsal fikirlerin şartlandırma etkilerinin, bölge ülkelerinin maddi çıkarları ve değişen iç politika dinamikleri ekseninde, Türkiye'nin bölgeselleşme sürecinden soyutlanmasına etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The recent offshore gas discoveries in the Eastern Mediterranean has highlighted new conflictual and cooperative dynamics in the region. The study investigates the dynamics of the regionalization process with a special focus on the emergence of the Eastern Mediterranean Gas Forum (EMGF). More specifically, the study questions how Turkey is isolated from the regionalization process, namely the EMGF, in the Eastern Mediterranean. A framing analysis is conducted to trace which ideas prevailed; and process tracing is used to explain how Turkish, Greek and Greek Cypriot ideas and material interests shaped the regionalization process between 2010 and 2020. It has been argued that conditioning effects of cognitive priors, redefinition of initial ideas and emulation of outside ideas combined with actor's material interests within the context of changing domestic politics have shaped Turkey's isolation from the regionalization process.