Cumhuriyet Dönemi Türk Anayasalarında kuvvetler ayrılığı; hükümet sistemleri ile iktidarın sınırlandırılması problemi
Force diversity in Republican Period Turkish Constitutions; problem of limitation of power with the government systems
- Tez No: 654245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. YAŞAR SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bütün dünyada anayasaların yapılmasında kargaşanın ve en çok sorunun ortaya çıktığı temel nokta yasama ve yürütme organları arasındaki ilişkinin düzenlenmesi ve bu düzenlemenin nasıl olacağı konusunda ortaya çıkmaktadır. Kuvvetler ayrılığı teorisi, Anayasa Hukukunun en temel teorisidir. Bu yüzden kuvvetler ayrılığının bulunmadığı bir yerde anayasadan bahsetmek de söz konusu değildir. Asıl ortaya çıkışı olan 18. Yüzyıldan itibaren farklı şekillerde yorumlanıp, konumlandırılan bu teori günümüze kadar ulaşmıştır. Kuvvetler ayrılığı teorisinin ortaya çıkış amacı devlet iktidarını sınırlandırıp, devletin iktidarını birbirinden ayrı ve bağımsız üç ayrı organa bölmektir. Çünkü kimin elinde olursa olsun, kim tarafından kullanılırsa kullanılsın kuvvetler doğaları gereği kötü kullanıma elverişlidir. Çok eski zamanlardan bu yana devlet iktidarının sınırsız olmadığına dair fikirler ortaya atılmaktaydı. Devlet iktidarının mutlak ve katı olmasını savunan insanlar bile iktidarın yetkilerinin sınırsızlığını arzu etmemektedirler. Bu çalışmada kuvvetler ayrılığı bağlamında, Cumhuriyet Dönemi Türk anayasalarında kuvvetler ayrılığı; hükümet sistemleri ile iktidarın sınırlandırılması problemi konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main point in which the chaos and the most problems arise in the making of the constitutions all over the world arises on the regulation of the relationship between the legislative and executive organs and how this arrangement will be. The theory of separation of powers is the basic theory of the Constitutional Law. Therefore, it is not possible to talk about the constitution in a place where there is no separation of powers. This theory, which has been interpreted and positioned in different ways since the 18th century, its original emergence, has survived to the present day. The purpose of the theory of separation of powers is to limit the power of the state and divide the power of the state into three separate or independent bodies. Because, regardless of who owns it or whoever uses it, forces are favorable for their nature. Since ancient times ideas have been put forward that state power is not unlimited. Even people who advocate that state power is absolute and strict do not want the immunity of the powers of power. In this study, in the context of separation of powers, the issue of Force dıversıty ın republıcan perıod Turkısh constıtutıons; problem of lımıtatıon of power wıth the government systems was discussed.