Radyasyonun sterilizasyon yardımıyla gıdalara uygulanması
Application of radiation to food for sterilization
- Tez No: 654289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ÖZGÜR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Birçok gıda ürünü raf ömrünü uzatmak veya zararlı patojenlere karşı korunmak için iyonlaştırıcı radyasyon kullanılarak sterilize edilir. Radyasyonun gıda ürünleri üzerindeki etkilerini belirlemek önemlidir. ESR (Elektron Spin Rezonansı) ve TL (Thermo Luminescence) teknikleri bu etkileri belirlemek için yaygın olarak kullanılır. ESR hem organik hem de inorganik örneklerde meydana gelen paramanyetik merkezleri tespit edebilen ve bu paramanyetik merkezlerin radyasyona duyarlılığını belirleyebilen benzersiz ve önemli bir tekniktir. Termolüminesans (TL) tekniğide, maddenin ısıtılmasıyla ortaya çıkan ışımanın bir ölçümüdür. Bu nedenle ışınlanmış gıda çalışmalarında hem ESR tekniği hem de Termolüminesans tekniği yaygın olarak kullanılır.Bu tez çalışmasında, farklı içeriğe sahip gıda ürünlerine radyasyonun nasıl uygulandığı anlatılarak radyasyonun gıdalar üzerindeki etkilerini araştıran ESR ve TL teknikleri hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
Many food products are sterilized using ionizing radiation to prolong shelf life or to protect against harmful pathogens. Determining the effects of radiation on food products is important. ESR (Electron Spin Resonance) and TL (Thermo Luminescence) techniques are commonly used to determine these effects. ESR is a unique and important technique that can detect the paramagnetic centers occurring in both organic and inorganic samples and determine the sensitivity of these paramagnetic centers to radiation. In thermoluminescence (TL) technique, it is a measurement of the radiation produced by heating the substance.Therefore, it is widely used in irradiated food studies. In this thesis, information abaut how radiation is applied to food products with different contents will be given and ESR and TL techniques which investigate the effects of radiation on these foods will be introduced.