Biyokimyasal analitlerin klinik karar konsantrasyonlarında hemoliz indekslerinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hemolysis indexes on clinical decision concentrations of biochemical analytes
- Tez No: 654392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KİRMİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sıklıkla kullanılan biyokimyasal parametreler üzerine hemolizin farklı seviyelerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma için,laboratuvara kabul edilen serum numunelerinden, rutin tetkikleri tamamlandıktan sonra arta kalan kısmı kullanılmıştır. Hemolizin etkisinin araştırılacağı parametrelerden her biri için yüksek, orta ve düşük seviyede sonucu olan 15'er numune dahil edilerek serum havuzu oluşturulmuştur. Numuneler toplandıktan sonra -80 0C'de çalışma gününe kadar saklandı. Her tetkikin her seviyesi üç tekrarla çalışıldı. Hemolizat, Lippi ve diğ. uyguladıkları dondurup çözme yöntemiyle hazırlanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda albümin, glukoz, lipaz, amonyak, potasyum, demir, total kolesterol, direk bilirubin, kreatinkinaz, alaninaminotransferaz, aspartataminotranferaz, inorganik fosfat, laktatdehidrogenaz, kreatinin, demir bağlama kapasitesi, gama glutamiltranferaz, trigliserit, üre ve total proteinin tetkiklerinde hemolizin değişik düzeylerinde farklı derecelerde pozitif yönde interferans saptanmıştır. Ancak sodyum, amilaz, alkalenfosfataz, total bilirubin ve klor parametrelerinde ise yine değişik hemoliz düzeylerinde farklı derecelerde negatif yönde interferans tespit edilmiştir. Buna karşılık kalsiyum, magnezyum, ürik asit ve yüksek dansitelilipoprotein parametrelerinde 1000 mg/dL düzeyinde bile interferans saptanmamıştır. Bununla birlikte, ilginç olarak C- reaktif poteintetkikinin düşük düzeylerinde pozitif yönde interferans saptanmasına rağmen yüksek düzeylerde negatif yönde interferans saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma, laboratuvara kabul edilen hemolizli numuneleri sonuçlandırma ya da reddetme konusunda bize yardımcı olabilir. Bu veriler ışığında, numune tekrarları azaltılarak klinisyenlere doğru sonuç verilmesi mümkün olabilir. Bunun da hasta, laboratuvar çalışanları, servis çalışanları ve klinisyenlere kolaylık sağlayacağını ümit edebiliriz.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of hemolysis at different levels on frequently used biochemical parameters Material and Methods: For this study the remaining part of the serum samples that were accepted to the laboratory were used, after the routine tests were completed. Serum pools were constituted by including 15 samples with high, medium and low level results for each of the parameters on which the effect of hemolysis will be investigated. After the samples were collected, they were stored at -80 0C until the study day. Each level of each test was studied in triplicate. Hemolysate was prepared by the freeze-thaw method that applied by Lippi et al. Results: In our study positive interference was detected at the different levels of hemolysis at the different levels of tests in albumin, glucose, lipase, ammonia, potassium, iron, total cholesterol, direct bilirubin, creatine kinase, alanine aminotransferase, aspartate aminotranferase, inorganic phosphate, lactate dehydrogenase, creatinine, iron binding capacity, gamma glutamyl tranferase, triglyceride and total protein parameters. However, negative interference was detected at different levels of hemolysis in sodium, amylase, alkaline phosphatase, total bilirubin and chlorine parameters. On the other hand, no interference was detected in calcium, magnesium, uric acid and high density lipoprotein parameters even at 1000 mg / dL. Interestingly, although positive interference was detected at low levels of the C-reactive potein assay, negative interference was detected at high levels Conclusion: This study can assist us in finalizing or rejecting the hemolyzed samples that was accepted into the laboratory. In the light of these data, it may be possible to give correct results to clinicians by reducing sample repetitions. We can hope that this will provide convenience to patients, laboratory workers, service staff and clinicians.