Sjögren sendromu ön tanısı ile tükürük bezi biyopsisi yapılan hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve patolojik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical, laboratory and pathological findings of patients WHO have A pre-diagnosis of sjogrene syndrome
  1. Tez No: 654409
  2. Yazar: DİLA DELİVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Sjögren sendromu(SS), ekzokrin bezlerin, özellikle gözyaşı ve tükürük bezlerinin inflamasyonu ile karakterize sistemik, otoimmün bir hastalıktır. Ülkemizde hastalığın tüm bileşenlerini (klinik, serolojik, patolojik bulgular) dikkate alarak yapılmış olan çok az çalışma vardır. Bu çalışmamızda Sjögren Sendromu ön tanısı ile tükürük bezi biyopsisi yapılan 300 hastanın demografik, klinik, laboratuvar ve patolojik verileri retrospektif olarak incelenmiş olup Sjögren Sendromunun prevalansı ve hastaların epidemiyolojik, immünolojik ve patolojik verilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 01.01.2016 ile 31.12.2018-01 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniği ve/veya servisinde takip edilen, 18 yaşının üzerinde ve Sjögren Sendromu ön tanısı ile tükürük bezi biyopsisi yapılan ve ACR/EULAR 2016 Sjögren Sendromu sınıflandırma kriterlerini karşılayan 300 hasta dahil edildi. Hastaların klinik yakınmaları, laboratuvar bulguları (antinükleer antikor (ANA), C3, C4, ENA panelleri, romatoid faktör (RF), sedimantasyon, CRP, hemogram değerleri), objektif kseroftalmi testleri olan Schirmer ve gözyaşı kırılma zamanı (break up time-BUT) sonuçları kayıtlardan incelendi. Tüm hastaların tükürük bezi biyopsileri patoloji hekimi tarafından değerlendirilerek Focus Skorları hesaplandı. Bulgular: 300 hastanın %96,7'si (n=290) kadın, %3,3'ü (n=10) erkekti. Olguların yaşları 18 ile 84 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 51,59±12,23 olarak saptandı. Hastaların %75'inde (n=225) ağız kuruluğu, %79'unda (n=237) göz kuruluğu, %1'inde (n=3) parotis şişliği, %8,7'sinde (n=26) deri döküntüsü vardı. Bu hastaların %54,7'sinin (n=164) son tanısının Sjögren, %4,3'ünün (n=13) romatoid artrit ve %1'inin (n=3) SLE olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Sjogren's Syndrome (SS) is a systemic and autoimmune disease characterized by inflammation of exocrine glands, particularly tear and salivary glands. There are very few studies conducted in our country considering all components of the disease (clinical, serological and pathological findings). In this study, the demographic, clinical, laboratory and pathological data of 300 patients who underwent salivary gland biopsy with a pre-diagnosis of SS were retrospectively analyzed and it was aimed to evaluate the prevalence of SS and the epidemiological, immunological and pathological data of the patients. Material and method: 300 patients over the age of 18 who underwent salivary gland biopsy in Rheumatology Outpatient Clinic and/or service of the Ministry of Health, University of Health Sciences Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between 01.01.2016 and 31.12.2018, with a pre-diagnosis of Sjogren's Syndrome and met the ACR/ EULAR 2016 Sjogren's Syndrome classification criteria were included. Patients' clinical complaints, laboratory findings (Antinuclear antibody/ANA, C3, C4, ENA panels, rheumatoid factor/RF, sedimentation, CRP, hemogram values), Schirmer tear break-up time (BUT) results as objective xerophthalmia tests were analyzed from the records. Focus scores were calculated by the pathologist evaluating the salivary gland biopsies of all patients Results: 96.7% (n=290) of the 300 patients were female and 3.3% (n=10) were male. The ages of the cases ranged from 18 to 84 years and the mean age was 51.59±12.23. Dry mouth in 75% of the patients (n=225), dry eyes in 79% (n=237), parotid swelling in 1% (n=3), skin rash in 8.7% (n=26) were detected. It was observed that 54.7% (n=164) of these patients were diagnosed as Sjogren's Syndrome finally, 4.3% (n=13) were rheumatoid arthritis and 1% (n =3) were SLE.