İleri evre renal hücreli karsinom tiplerinde PD1, PD-l1 ve CTlA4 immünbelirteçlerinin ekspresyonu
PD1, PD-l1 and CTLA4 expression in advanced renal cell carcinoma types
  1. Tez No: 654410
  2. Yazar: MERVE İNCEMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İleri Evre Renal Hücreli Karsinom Tiplerinde PD1, PD-L1 ve CTLA4 İmmünbelirteçlerinin Ekspresyonu Amaç: Renal hücreli karsinom (RHK) tüm dünyada sıklığı giderek artan ve özellikle ileri evre olgularda tedaviye yanıtları kötü olan kanser türüdür. RHK'nin zengin mikroçevreye sahip tümörlerden biri olduğu bilinmektedir. Güncel çalışmalar immün kontrol noktaları üzerinde yoğunlaşmakta olup, tümörün bağışıklık yanıtından kaçışını engelleyen kontrol noktası inhibisyonu (KNİ) tedavileri, bu hastalarda sık olmasa da kullanılmaktadır. Hangi hastanın tedaviden daha fazla yarar sağlayacağı ise henüz belirsizliğini korumaktadır. Çalışmamızın amacı, tümör hücrelerinde PD-L1 ve tümörü infiltre eden mononükleer hücreler (TİMH)'de PD-1, PD-L1 ve CTLA-4 ekspresyon düzeylerini saptayıp bunların RHK'nın en sık görülen üç tipi olan şeffaf hücreli, papiller ve kromofob RHK'ler arasındaki farklarını düşük-ileri evre ayrımı yaparak değerlendirmek, prognoz ve sağkalım üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalışmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2010-2019 yılları arasında tanı almış 166 RHK olgusu dahil edilmiştir. Olgulara ait parafin bloklara PD-1, PD-L1 ve CTLA-4 belirteçleri immünohistokimyasal yöntem ile uygulanmış, ileri ve düşük evre RHK'lerde alt tip ayrımı yaparak ekspresyon durumları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, şeffaf hücreli RHK'de tümörde PD-L1 pozitifliğinin, ileri evre olgularda düşük evreye göre istatistiksel anlamlı olarak daha sık olduğu görülmüş (p:0.006), TİMH'de ise PD-L1, PD1, CTLA-4 ekspresyonlarında ileri ve düşük evre arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
PD1, PD-L1 AND CTLA4 Expression In Advanced Renal Cell Carcinoma Types Introduction: Renal cell carcinoma (RCC) is a type of cancer which frequency is increasing all over the world and has poor response to treatment, especially in advanced stage cases. It is known that RCC is one of the tumors with a rich microenvironment. Current studies focus on immune checkpoints, and checkpoint inhibition (CI) treatments that prevent the tumor from escaping from the immune response are being tested on these patients. It is still unclear which patient will benefit more from the treatment. The aim of our study is to distinguish between PD-L1 in tumor cells and PD-1, PD-L1 and CTLA-4 expression in tumor infiltrating mononuclear cells (TIMC) between the 3 most common RCC types, clear cell, papillary and chromophobe RCCs to differentiate between low and advanced stages and to reveal their effects on prognosis and survival. Materials and Methods: In this study, one hundred and sixty six RCC cases diagnosed between 2010-2019 in Cukurova University Faculty of Medicine, Department of Pathology were included. PD-1, PD-L1, CTLA-4 markers were applied to the paraffin blocks of the cases using immunohistochemical method and their expression status was evaluated by distinguishing subtypes in advanced and low stage RCCs. Results: In our study, it was observed that PD-L1 positivity in the tumor in clear cell RCC was statistically significantly more frequent in advanced stage cases compared to lower stage (p: 0.006). On the other hand, in TIMC, no significant difference was found between the advanced and low stage expressions of PD-L1, PD1, CTLA-4.