Tavşanlarda oluşturulan korneal alkali yanık modelinde yara iyileşmesinde ve korneal skar oluşumunun önlenmesinde keratinosit büyüme faktörü -2 ve sinir büyüme faktörünün etkisi
The effect of keratinocyte growth factor-2 and nerve growth factor on wound healing and prevention of corneal scar in an experimental alkali burn rabbit model
- Tez No: 654503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ SUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Keratinosit büyüme faktörü- 2 (KGF-2) ve sinir büyüme faktörü (NGF) isimli iki büyüme faktörünün korneal alkali yanıklarında klinik ve histolojik etkilerini incelemek Method: Alkali yanık modelinin oluşturulmasının ardından 24 adet tavşan, kontrol grubu, KGF-2 grubu ve NGF grubu olmak üzere 3 gruba bölündü. Epitelyal yara iyileşmesi, opasite ve neovaskülarizasyon gibi klinik parametreler, hasar sonrası 1., 7. ve 14. günlerde incelendi. Histolojik parametreler olarak hematoksilen / eozin (H&E) ve Masson trichrome boyalı korneal preperatlar incelendi. Matriks mettalloproteinaz-2 (MMP-2), MMP-9 ve dönüştürücü büyüme faktörü beta (TGF-Beta) immünohistokimyasal analiz yöntemiyle incelendi. Bulgular: Hasar sonrası 14. günde epitel defektinin, KGF-2 {9.9% [standart sapma (sd), ± 6,8]} ve NGF [13.5% (sd, ± 6.2)] gruplarında, kontrol [26% (sd, ± 9.8)] grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkla daha az olduğu görüldü (p = 0.004). Gruplar arasında santral korneal kalınlıkları açısından istatistiksel anlamlı farklılık görülmedi (p = 0.288). Hasar sonrası 14. günde opasite büyüklüğü KGF-2 [34.2% (sd, ± 7.4)] grubunda ve NGF [34.1% (sd, ± 3.1)] grubunda kontrol [41.2% (sd, ± 3.2)] grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkla daha az olduğu görüldü (p=0,019). 14. gündeki vaskülarizasyon büyüklüğü değerlendirmesinde, NGF [1.4% (IQR, 0.02%–4.1%)] grubunun, kontrol [13% (IQR, 5.3%–42.4%)] grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkla daha az vaskülarize olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate clinically and histologically examining the effects of keratinocyte growth factor-2 (KGF-2) and nerve growth factor (NGF) treatments in corneal alkali burns. Materials and Methods: After establishment of an alkali burn model, 24 rabbits were divided into three groups: control group, KGF-2 group, and NGF group. Clinical parameters such as epithelial healing, opacification and neovascularization were evaluated on the 1st, 7th and 14th days after injury. Histological parameters were examined in hematoxylin / eosin and Masson trichrome stained corneal sections. Matrix metalloproteinase-2 (MMP-2), MMP-9 and transforming growth factor-beta (TGF-Beta) immunohistochemical analysis methods were examined. Results: On the 14th day after the injury, epithelial defect of KGF-2 {9.9% [standard deviation (sd), ± 6.8]} and NGF [13.5% (sd, ± 6.2)] groups were significantly lower than the control [26% (sd, ± 9.8)] group (P = 0.004). No significant difference was detected between the groups in terms of central corneal thickness (P = 0.288). On the 14th day after the injury, opacity size of KGF-2 [34.2% (sd, ± 7.4)] and NGF [34.1% (sd, ± 3.1)] groups were significantly lower than the control [41.2% (sd, ± 3.2)] group. In the assessment of vascularization size on day 14, the NGF {1.4% [interquartile range (IQR), 0.02% –4.1%)]} group was found to be less vascularized with a statistically significant difference than the control [13% (IQR, 5.3% –42.4%)] group.